Twoje mieszkanie zostało zalane? Oto czynności, które musisz wykonać.

Twoje mieszkanie zostało zalane? Oto czynności, które musisz wykonać.

Przyczyny zalanego mieszkania bywają różne i nie zawsze są naszą winą. Do zalania mieszkania może dojść np. w wyniku awarii zaworów, ale również w wyniku awarii sprzętu albo niedopatrzenia sąsiada.

Niezależnie jednak od przyczyny zalania, mieszkanie musisz dokładnie osuszyć, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Sprawdź jakie czynności musisz wykonać, aby osuszyć mieszkanie po zalaniu.

Dostosuj sposób osuszania do panującej pory roku

Sposób osuszenia mieszkania po zalaniu powinien być odpowiedni do panującej w tym czasie pory roku. Jeżeli sytuacja miała miejsce w środku upalnego lata, często bardzo sprzyjające będzie pootwieranie okien i drzwi na całą szerokość. Dopóki pogoda dopisuje, możesz pozostawić je w takim stanie aż do wyschnięcia tynków. Jeśli masz w lokalu samodzielne ogrzewanie, nie zaszkodzi go użyć.

Jednak zalanie mieszkania latem to tylko jedna z czterech możliwości. Poza upalnymi dniami, w ciągu roku możesz mieć mniej szczęścia i do awarii może dojść np. w okresie zimowym lub jesiennym, gdy na zewnątrz jest zdecydowanie bardziej wilgotno, niż w Twoim, aktualnie zalanym mieszkaniu. Wówczas samo centralne ogrzewanie może nie wystarczyć.

Wówczas rozważ wynajęcie lub zakup urządzenia, wspomagającego osuszanie pomieszczeń, czyli tzw. osuszacza. Możesz skorzystać z usług firmy świadczącej usługi osuszania pomieszczeń po zalaniu. To zdecydowanie bardziej efektywny sposób, niż czekanie, aż ściany wyschną same i z całą pewnością, minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów na tynku.

Nie zapominaj o podłodze

Nierzadko, gdy dochodzi do zalania ściany, cierpi na tym także podłoga lub sufit, jeśli zalewa Cię sąsiad z piętra wyżej. Specjaliści od osuszania budynków korzystają ze specjalnych urządzeń, które absorbują wilgoć zarówno z powietrza, jak i ze ścian lub podłóg. Naturalnie, pierwszą reakcją po zalaniu podłogi powinno być możliwie najdokładniejsze odsączenie wody. Przy suficie sprawa trochę bardziej się komplikuje. Zanim podejmiesz się osuszania sufitu, najpierw należy dokładnie osuszyć podłogę nad nim. Aby dokładnie i skutecznie pozbyć się wilgoci, która zdążyła wsiąknąć już w głąb betonu i tworzyw zabezpieczających, niezbędne będzie użycie specjalistycznego sprzętu. Możesz go wypożyczyć lub po prostu zlecić taką usługę specjalistom.

Zapobiegnij rozwojowi drobnoustrojów

Wilgoć i ciepłe powietrze sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Po zalaniu, twoje mieszkanie jest znacznie bardziej podatne na ich pojawienie się. dlatego, przy okazji osuszania, zastosuj również ozonowanie murów zalanego pomieszczenia. Tę usługę powinna mieć również w ofercie firma, której zlecisz osuszanie pomieszczenia.

Uzbrój się w cierpliwość

Jeżeli zalanie było rozległe, przygotuj się na kilku lub nawet kilkunastodniowy proces osuszania. Nawet przy użyciu specjalistycznego sprzętu, nie można wykonać tego zbyt szybko. Jeśli zupełnie mokre mury nagle zostaną pozbawione wilgoci, może dojść do ich uszkodzenia.

Źródło: Nord Help – Ozonowanie mieszkania

3 thoughts on “Twoje mieszkanie zostało zalane? Oto czynności, które musisz wykonać.

  1. Myślę, że lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, Dezynfeusz ma duże doświadczenie na rynku i dużo pozytywnych opini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *