Czym najlepiej ocieplić dach?

Czym najlepiej ocieplić dach?

Własny dom jednorodzinny to niezwykły komfort. Mieszkańcy posiadają swój azyl i mogą swobodnie użytkować jego powierzchnię. Nie są bowiem zależni od decyzji administracji w przypadku zamiaru likwidacji ściany działowej czy metamorfozy elewacji zewnętrznej. Co więcej, właściciele nie dzielą budynku z sąsiadami. To bardzo istotna zaleta. Znika bowiem konieczność tolerancji hałaśliwych kłótni, drażniącej muzyki czy płaczącego dziecka. Najwyższy komfort zapewnią jednak tylko praktyczne rozwiązania podczas budowy. Należy pamiętać, że izolacja termiczna jest niezwykle ważnym aspektem. Odpowiednio wysokie fundamenty, ocieplone ściany i pokryte otuliną rury centralnego ogrzewania będą miały pozytywny wpływ na temperaturę panującą wewnątrz pomieszczeń. Warto jednak zwrócić uwagę również na dach. Jeśli nie będzie on dobrze ocieplony, użytkownicy będą musieli zmagać się z ogromnymi utratami ciepła.

Zabezpieczenie przed chłodem i wilgocią

Fundamenty charakteryzujące się odpowiednią wysokością i gęstością doskonale izolują powierzchnię użytkową domu od podłoża. Dzięki nim ryzyko występowania wilgoci zmniejsza się w znacznym stopniu. Zimne powietrze może jednak przedostawać się do wnętrza przez inne elementy domu. Warto zatem zatroszczyć się o szczelne okna oraz nieprzepuszczalne pokrycie ścian. Zaleca się wykonanie ocieplenia zewnętrznego. W ten sposób możliwa jest oszczędność przestrzeni wewnątrz budynku. Po odsunięciu elementów elewacji takich jak parapety czy rynny można pokryć mur zaprawą. Następnie fachowcy mogą nanieść materiał izolujący i zabezpieczyć go specjalnymi kołkami. Po instalacji drewnianych listew i przykryciu całości folią, można nanieść płyty elewacyjne. Zabieg ten jest konieczny do zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Okazuje się jednak, że to w dalszym ciągu nie wystarczy, aby zapewnić sobie idealne warunki użytkowania powierzchni mieszkalnej.

Odpowiednia termoizolacja dachu

Nieocieplony dach powoduje ogromne utraty ciepła i w konsekwencji – pieniędzy na ogrzewanie. Aby temu zapobiec należy zastosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest konstrukcja stropodachu wentylowanego. Oddziela on ostatnią kondygnację od dachu. Na tej nieużytkowanej powierzchni gromadzi się para wodna pochodząca z pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu użytkownicy nie muszą zmagać się z pleśnią lub grzybem. Ważne jest aby podłoże poddasza zostało potraktowane warstwą materiału izolacyjnego. Isover oferuje klientom wełnę mineralną, która okazuje się być najczęściej polecanym materiałem stosowanym do termoizolacji. Jeśli natomiast jesteśmy w trakcie ocieplania samego dachu, możemy także wybierać pośród lżejszych materiałów. Można tutaj zaliczyć np. piankę poliuretanową, pamiętając jednak, że w przeciwieństwie do wełny nie zapewnia ona bezpieczeństwa pożarowego

Właściwe ocieplenie domu to bardzo istotna kwestia. Rynek budowlany stale się rozwija i producenci oferują nam coraz bardziej funkcjonalne produkty. W asortymencie Isover znajdziemy maty izolacyjne, płyty wełny mineralnej czy folie wiatroszczelne. Pamiętajmy, że tylko wybór najlepszych produktów zapewni nam najwyższy komfort użytkowania powierzchni mieszkalnej.

3 thoughts on “Czym najlepiej ocieplić dach?

  1. Z tymi izolacjami natryskowymi radzę uważać. Nie chronią przed ogniem, jak wełna. Do tego cena jak na razie jest bardzo wysoka za taka usługę. Jest wielu wykonawców nieakredytowanych, którzy używają lub mogą używać pseudo pianek, tzw. podrób. Warto poszukać solidną firmę, która ma specjalną licencję, bo to wiąże się raczej też z jakością wykonania ocieplenia.

  2. Słyszałem ostatnio o izolacjach natryskowych. Podobno można dom ocieplić w jeden dzień. Ale raczej to kosztuje. Znajomy znajomego niby to zastosował i był zadowolony. Ponoć wypełnia każdą szczelinę i dobrze ociepla. Hmm…jak kogoś stać, to czemu nie. Może kiedyś spróbuję, bo ta metoda dopiero się rozwija w Polsce.

  3. Każda forma ocielenia jest dobra. Każda ma swoje zalety, jak i wady. Ocielenie zewnętrzne jest najważniejsze, bo bezpośrednio chroni przed zimnem. W przypadku, jak ktoś ma dach to raczej wełna jest najlepsza. Ja stosowałam wełnę i jak na razie jest ok, zresztą to powszechne zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *