Transformacja przestrzeni: Jak przyścienny odpływ liniowy wpływa na aranżację łazienki

Transformacja przestrzeni: Jak przyścienny odpływ liniowy wpływa na aranżację łazienki

Łazienki w naszych domach różnią się wieloma aspektami – wielkością, kształtem, wyposażeniem, czy projektem. Mają jednak cechy wspólne, dzięki którym w czasie remontu lub wykańczania nowej łazienki możemy skorzystać z doświadczeń zdobytych przez innych. Przyzwyczailiśmy się, że w niemal każdej łazience znajduje się prysznic. Coraz częściej odchodzimy jednak od klasycznych brodzików na rzecz nowoczesnego odpływu liniowego, najczęściej przyściennego.

Przyścienny odpływ liniowy: Zalety i różnorodne zastosowania

Odpływ liniowy to konstrukcja, dzięki której możliwe jest odprowadzenie wody z kabiny prysznicowej. Bezpośrednio w podłodze umieszcza się specjalną rynienkę połączoną z syfonem. Przyścienny odpływ liniowy jest maskowany przy pomocy rusztu, którego wygląd można dopasować zgodnie z preferencjami. Często przykleja się do niego płytki podłogowe, możliwe jest także zamontowanie rusztu ze stali nierdzewnej, np. gładkiego lub ze wzorem w paski.

Nieprzypadkowo odpływ liniowy przyścienny cieszy się tak dużą popularnością. To rozwiązanie ma wiele zalet. Łazienka jest elegancka, nic nie zakłóca jej charakteru. O wiele łatwiej ją posprzątać – na podłodze nie osadza się kamień ani zacieki z mydła. Prościej też zadbać o drożność odpływu i przetkać go w razie potrzeby. Prysznic bez brodzika to wspaniałe rozwiązanie w przypadku łazienek, z których korzystają osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Płaskie dno sprawia, że wejście pod prysznic jest proste i nie wymaga dodatkowej gimnastyki.

Designerski element: Jak przyścienny odpływ liniowy wpływa na estetykę pomieszczenia

Decyzja o zastosowaniu przyściennego odpływu liniowego zwiększa elastyczność w aranżacji łazienkowej przestrzeni. Nie musimy już martwić się, w którym miejscu ustawić brodzik, aby nie zakłócał funkcjonalności. Docenią to szczególnie właściciele łazienek niewielkich i o nietypowym kształcie. Zyskujemy większą swobodę również w zakresie doboru kabiny prysznicowej – nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na nietypowy rozmiar, styl przeszklenia, składane drzwi czy luksfery. Co więcej – dzięki odpływowi liniowemu możemy całkowicie zrezygnować z kabiny lub drzwi do niej.

Pierwsze odpływy liniowe, z jakimi mieliśmy styczność, znajdowały się przy basenowych prysznicach. Dzisiaj ich wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybrać, w jaki sposób chcemy wykończyć odpływ, jaką będzie miał długość (najczęściej w przedziale 50-100 cm), a w razie potrzeby – wymienić ruszt na inny. Dodatkowym atutem jest proponowany przez niektórych producentów suchy syfon, który pozwala zabezpieczyć instalację przed nieprzyjemnymi zapachami.

Wybór i montaż: Praktyczne wskazówki dotyczące instalacji przyściennego odpływu liniowego

Ze względu na rosnącą popularność odpływów liniowych, na rynku pojawia się coraz więcej ofert tego produktu. Jak spośród nich wybrać najlepsze rozwiązanie? Pamiętajmy, że łazienka będzie nam służyć przez wiele lat i nie warto oszczędzać na jej wyposażeniu. Niezawodność systemów często potwierdzają niezależne certyfikaty. Przykładem mogą być odpływy liniowe marki VOGI, które uzyskały Atest Higieniczny Państwowego Zakładu Higieny. Zostały też przebadane w niezależnym laboratorium, gdzie przyznano im europejską normę EN-1253. W czasie badań pod uwagę wzięto wiele czynników, m.in. wodoszczelność, wytrzymałość na obciążenia, szczelność zapachową oraz przepływ wody przez syfon.

Montaż przyściennego odpływu liniowego nie jest wyzwaniem – z powodzeniem poradzi sobie z nim wykonawca łazienki. Odpływ instaluje się podczas kładzenia płytek podłogowych. To ważne, ponieważ wymaga on zrobienia jednostronnego spadku w posadzce, który powinien wynosić około 2%. W praktyce będą to 2 cm na 1 metr. Przed zakupem odpływu warto zwrócić uwagę, jaką wysokość ma wylewka w łazience i co wchodzi w skład zestawu. Firma VOGI zastosowała regulowaną wysokość wanienki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie odpływu do niemal każdej przestrzeni. Dodatkowym atutem będzie np. specjalny kluczyk, który ułatwi podnoszenie i czyszczenie odpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *