Budowa domu na wąskiej działce

Budowa domu na wąskiej działce

Jest błędnym przekonanie, że wąska działka nie nadaje się do budowy odpowiedniej wielkości domu. Wszystko zależy od właściwego projektowania. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości, dom zbudowany na wąskiej działce może być opłacalnym rozwiązaniem.

Takie dom może być przestronny i funkcjonalny. Wąskie domy są często zaprojektowane tak, aby zmieścić je w obszarze miejskim, który jest już zabudowany. Mogą być one określane jako projekty wypełniające.

Zalety domów budowanych na wąskich działkach

Budowanie na wąskiej działce stwarza różne możliwości architektoniczne, można zbudować dom wielopiętrowy i dzięki temu zyskać dodatkową przestrzeń. Zaletą takich domów piętrowych jest to, że wymagają mniej energii do ogrzewania i chłodzenia niż domy parterowe o takim samym metrażu. Fakt, że działka jest wąska, nie oznacza, że dom będzie miał małą powierzchnię. Dzięki przemyślanej konstrukcji takie domy mogą być przestronne i bardzo funkcjonalne.

Takie elementy konstrukcyjne jak wysokie sufity mogą sprawić, że dom będzie przestronny. Prawdopodobnie największą zaletą wąskich budynków jest dostęp do naturalnego światła. Pozwalają one na wprowadzenie do domu mnóstwa światła. W wąskich domach można wykorzystać ich ściany, jako efektywne kolektory energii słonecznej. Wąskie domy oferują wiele naturalnych możliwości wentylacyjnych. Architekci wykorzystują drzwi przesuwne, aby zmaksymalizować wentylację w domu. Wąski dom zwykle oznacza, że wewnętrzne nośne ściany lub kolumny mogą zostać pominięte, otwiera to również duże możliwości aranżacji wnętrz. Oprócz bocznych ścian podtrzymujących konstrukcję budynku, wszystkie wewnętrzne ściany działowe mogą być umieszczone zgodnie z preferencjami inwestora. Wpływa to również na elastyczność i sprawia, że przenoszenie ścian działowych jest znacznie prostsze.

Gdzie znaleźć plany takich domów?

W Internecie można znaleźć wiele stron internetowych, które prezentują plany budowy domów na wąskich działkach. Dostępne są różne opcje, które można odpowiednio dopasować do swoich potrzeb, wprowadzając niezbędne zmiany. Trzeba pamiętać, że zaprojektowanie domu estetycznego i funkcjonalnego w takim nietypowym formacie jest zadaniem trudnym wymagającym doświadczenia i umiejętności. Przed wyborem właściwego planu należy dokładne sprawdzić wymiary działki, przeprowadzić analizę planu miejscowego danej działki i zapoznać się z bazą gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Najważniejszą zaletą budowy domu na wąskiej działce jest niższa cena. Takie działki są oczywiście tańsze. Domy budowane na wąskich działkach mają wiele zalet jednak nie zastąpią one dużych, innowacyjnych i specyficznie zaprojektowanych domów, która są ekscytujące dla wszystkich inwestorów. Jak wynika z powyższego stosując innowacyjne techniki projektowania, można maksymalne wykorzystać każdy skrawek przestrzeni. To oznacza, że domy takie mają wszystkie zalety jak te o standardowych metrażach. Projektanci mogą sprawić, że taki dom będzie innowacyjny, charakterystyczny, niepowtarzalny oraz komfortowy.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia: 5,00 na maksymalnie 5)
Loading...

2 thoughts on “Budowa domu na wąskiej działce

  1. Mi osobiście bardzo podobają się takie “wąskie” i piętrowe domy. Myślę, że można w nich bardzo fajnie rozplanować wnetrze.

  2. Mój dom tez stoi na wąskiej działce. Nie było problemu z zaprojektowaniem i zbudowaniem funkcjonalnego domu. Największym wyzwaniem było ogrodzenie i funkcjonalna brama. Zdecydowaliśmy się na bramę przesuwną z napędem Deimos 500. Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne dla takich wąskich działek bo brama nie zabiera dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *