Remont domu lub mieszkania – wykonać samodzielnie, czy wynająć ekipę?

Remont domu lub mieszkania – wykonać samodzielnie, czy wynająć ekipę?

Gdy nasze mieszkanie wymaga odświeżenia, albo gry wprowadzamy się do nowego, w którym chcielibyśmy wiele zmienić, pojawia się pytanie, czy lepiej będzie zrobić to samodzielnie, czy wynająć fachowców. Przyjrzyjmy się więc problemowi bliżej, by odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Satysfakcja gwarantowana, ale…

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wykonany samodzielnie remont przyniesie nam ogromną satysfakcję. Jeśli będzie udany, będziemy wręcz chwalić się nim przed przyjaciółmi. Jeśli mamy odpowiednią wiedzę, zdolności i umiejętności, a także dużo energii i czasu, rezultat może być naprawdę dobry.

Gorzej ma się sprawa, kiedy wiedzy nam brakuje, a jedyny czas, jaki możemy poświęcić na remont to weekendy i kilka godzin po pracy. Dlaczego? Brak wiedzy skutkuje często wprowadzeniem metody prób i błędów, co wiąże się z poprawkami, gdy coś nam nie wyjdzie, a to pochłania dodatkowy czas i kosztuje nas sporo nerwów, a także pieniędzy. Natomiast w przypadku „dłubania” po godzinach, kiedy jesteśmy zmęczeni po pracy, finał będzie znacznie odsunięty w czasie.

Budżet głównym wyznacznikiem

Nie da się ukryć, że podczas planowania remontu wielu z nas kieruje się przede wszystkim kwestiami finansowymi. A tutaj kalkulacja jest z pozoru prosta: im więcej pieniędzy oszczędzimy na robociźnie, tym więcej będziemy mieli na materiały i elementy wyposażenia. W praktyce może być jednak inaczej.

Podczas remontu pieniądze szybko się rozchodzą. Gdy chcemy remontować sami, musimy kupić nie tylko niezbędne elementy instalacji i wyposażenia, ale także narzędzia, które pozwolą nam wszystko zamontować. Miejmy na uwadze fakt, że wiele pomyłek i błędów wynikających z braku wiedzy, doświadczenia i wprawy, pociągać będzie za sobą kolejne koszty. Niewykluczone też, że niektóre źle zamontowane elementy, jak na przykład krzywo ułożone płytki, będą nas potem prześladować swoim widokiem przez lata. Zastanówmy się więc, czy naprawdę tego chcemy. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie powinniśmy niczego robić sami. Po prostu na spokojnie i bez emocji trzeba przemyśleć, co będziemy umieli zrobić dobrze, a co lepiej zostawić specjalistom.

Jak rozplanować remont?

Kiedy powiemy sobie „tak, tu trzeba zrobić remont”, usiądźmy spokojnie i przeanalizujmy, co jest do zrobienia. Podzielmy czynności na te, które możemy zrobić sami, gdyż mamy odpowiednie umiejętności i wiemy, że sobie z tym dobrze poradzimy oraz te, które zlecimy fachowcom. Co może być do zrobienia podczas remontu i jak do tego podejść?

Przeniesienie instalacji wod – kan i montaż instalacji sanitarnych

Jeśli mieliśmy okazję komuś asystować przy tego typu pracach i co nie co podpatrzeć, możemy zamontować zlewozmywak, baterie, sedes, umywalkę, wannę czy brodzik sami. Trzeba jednak posiadać trochę wiedzy o rodzajach i łączeniach rur oraz uszczelnianiu. W przeciwnym razie nic dobrego nie zrobimy, a dodatkowo możemy zalać sąsiadów. Jeśli nie czujemy się w tym pewnie, zlećmy to fachowcom.

Przeniesienie instalacji elektrycznych

Prąd jest zbyt niebezpieczny, by majstrował przy nim ktoś, kto nie ma doświadczenia w pracach związanych z elektryką. Sąsiedzi nie będą zadowoleni, jak spowodujemy „wystrzał” korków w całym budynku. Nie mówiąc już o tym, że możemy sobie zrobić po prostu porządną krzywdę.

Wygładzenie ścian i sufitów

Wyszpachlowanie i wyszlifowanie papierem ściernym ścian i sufitów nie jest z pozoru trudne, ale wymaga naprawdę dobrej kondycji. Jeśli wiemy, że damy radę, spokojnie możemy się tym zająć. Ale jeśli jesteśmy świadomi, że brak nam krzepy, zlećmy to ekipie, która upora się z tym szybko i sprawnie.

Malowanie ścian i sufitów, tapetowanie ścian

Malowanie i tapetowanie można zrobić samodzielnie, choć nie jest to takie łatwe zadanie. Malowanie przy pomocy wałka na długim kiju niewątpliwie wymaga krzepy. Przyda się także dobry wzrok, gdyż w przypadku jasnej farby może być trudno odróżnić powierzchnie niepomalowane od już pomalowanych. Trzeba też sporo chodzić po drabinie. Przy tapetach natomiast konieczna jest dokładność przy układaniu kolejnych pasów. Jeśli jednak obawiamy się, że malowanie czy tapetowanie nas przerośnie, albo nie chcemy się zmęczyć, tu również mogą wyręczyć nas fachowcy.

Kładzenie paneli

Jeśli chcemy oszczędzić na remoncie, rzeczą, którą z powodzeniem możemy zająć się sami, jest położenie paneli. Nowoczesne panele skonstruowane są tak, że nawet osobom, które nigdy wcześniej się z nimi nie zetknęły, praca idzie szybko i sprawnie.

Kładzenie płytek

Podczas, gdy kładzenie paneli podłogowych jest dziecinnie proste, z płytkami nie jest już tak łatwo. To zadanie dla cierpliwych perfekcjonistów, albo doświadczonych specjalistów. Jeśli nie zaliczamy się do którejś z tych grup, lepiej żebyśmy nie zabierali się za płytki. Tutaj kłopotliwe może być nie tylko układanie płytek, ale także ich przycinanie, które wymaga odpowiednich narzędzi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele prac remontowych wymaga nie tylko wspomnianych już umiejętności i doświadczenia, ale także specjalistycznych narzędzi. W wielu przypadkach nie wystarczy podręczna wiertarka czy sprzęt pożyczony od sąsiada. Gdy zatrudnimy fachowców odchodzi nam wiele problemów. Remont trwa znacznie krócej, jest zrobiony profesjonalnie, a zorganizowanie narzędzi nie jest naszym problemem. A skąd wziąć namiary na ekipę? Na przykład z serwisu Oferia.pl, gdzie wystarczy się zarejestrować i zamieścić ogłoszenie typu „zlecę remont mieszkania” i poczekać chwilę, aż fachowcy sami zgłoszą się z ofertami, z których my możemy wybrać najatrakcyjniejszą. Możemy też podzielić nasz remont na etapy (np. położenie płytek, malowanie ścian, przeniesienie instalacji elektrycznzej) i wystawić kilka zleceń, każde we właściwej kategorii.

http://oferia.pl/zlecenia/budowa-remont/remonty-i-wykonczenia

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *