Planujesz ocieplanie budynku? Pomyśl o dobrym rusztowaniu!

Planujesz ocieplanie budynku? Pomyśl o dobrym rusztowaniu!

Odpowiednia termoizolacja zapewnia podwyższony komfort użytkowania budynku. W celu ocieplenia kilkupiętrowego obiektu, stosuje się stabilne rusztowanie elewacyjne. Ich użytkowanie wymaga szczególnego zabezpieczenia. Za prace na wysokościach uważa się czynności wykonywane w odległości co najmniej 1 m od podłoża. Nie dotyczy to sytuacji, w której budowlaniec jest ze wszystkich stron otoczony ścianami.

Czym charakteryzuje się odpowiednie rusztowanie?

Budowę konstrukcji najlepiej jest zlecić doświadczonym fachowcom. Pracownicy firmy Euro-Rusztowania zajmują się nie tylko transportem, ale również montażem i demontażem materiałów. Zanim rusztowanie zostanie rozstawione, należy skontrolować podłoże. Musi być ono stabilne oaz stale odwodnione. Ważny jest również odpływ wód opadowych od budynku. Używany produkt musi zawierać atest producenta oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Ponadto należy dokonywać okresowych kontroli stanu technicznego. Dokonuje się ich po przerwach w użytkowaniu przekraczających okres 10-ciu dni. Testy stabilności następują również po oddziaływaniu silnego wiatru, ulewnego deszczu czy innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pomosty muszą być równe, odpowiednio wypoziomowane. Ich szerokość musi umożliwiać swobodne poruszanie się pracowników oraz składowanie niezbędnych do pracy materiałów budowlanych. W tym celu, rusztowania są wyposażone w wysokie krawężniki oraz zabezpieczające balustrady. Należy również pamiętać, że komfortowa komunikacja pionowa także jest wymagana do sprawnego ocieplania.

Bezpieczeństwo pracy

Podczas ocieplania budynku, pracownik nie powinien wychylać się poza balustradę. Praca nie może wymagać od budowlańców przyjmowania pozycji ciała, grożących upadkiem. Nie wykonuje się prac podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz w przypadku złej widoczności. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas instalowania termoizolacji, nie należy obciążać pomostów wagą przekraczającą dopuszczalną masę udźwigu platform. Zabrania się także wspinania po poręczach, słupkach czy stojakach. Jeśli prace są wykonywane podczas zimy, konieczne jest regularne odśnieżanie rusztowania oraz posypywanie pomostów piaskiem.

Ocieplanie budynku

Przed rozpoczęciem ocieplania budynku należy zasłonić folią wszystkie okna, znajdujące się w ścianach, aby uniknąć uciążliwych zabrudzeń. Warto zapoznać się z prognozą pogody na czas pracy. Jeśli przewiduje się deszcze, można pokryć rusztowania specjalną siatką. Chroni ona również przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznianiem, co umożliwia równomierne wysychanie nakładanych materiałów.  Nie należy zdejmować rusztowania zaraz po zakończeniu pracy. Siatka powinna być obecna podczas schnięcia materiałów przez 48 godzin od zakończenia pracy. Gwarancję bezpieczeństwa uzyskamy decydując się na firmy usługowe z długim stażem. Firma Euro-Rusztowania  działająca od 1998 roku  posiadają bogate doświadczenie i wykonały już liczne realizacje.

One thought on “Planujesz ocieplanie budynku? Pomyśl o dobrym rusztowaniu!

  1. Ja miałam ocieplany blok przez ekipie. Nie musiałam nic robić. Zazwyczaj firma posiada takowe rusztowania. Zawsze podziwiałam tych pracowników, mimo wszystko rusztowania nie jest bezpieczne, zwłaszcza kiedy ciągle trzeba po nim chodzić i pracować. Warto wynająć firmę solidną. Dobrze jest porządnie ochronić okna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *