Ozdoba i bezpieczeństwo. Charakterystyka drzwi zewnętrznych

Ozdoba i bezpieczeństwo. Charakterystyka drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy element konstrukcji domu. Chronią one nasz dobytek i zapewniają poczucie własnego kąta. Warto więc, aby wyboru drzwi dokonać rozważnie, zwracając uwagę na kwestie bezpieczeństwa i estetyki.

Stylistyka

Podstawowym, a zarazem dosyć prozaicznym kryterium, jakim kierujemy się przy wyborze drzwi, jest ich stylistyka. Dzisiejsze drzwi zewnętrzne zaskakują bogactwem form i wzorów, sprawiając wrażenie prawdziwych wizytówek domów. Możemy postawić zarówno na wzornictwo tradycyjne, jak i nowoczesne. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę, do jakiego budynku drzwi będą mocowane – czy mamy do czynienia z klasyczną fasadą, czy może bardziej nowoczesną, o ,,chłodnej” architekturze. Możemy też zdecydować się na kontrastowe zestawienie. Tak np. do fasady, w której przeważają elementy pionowe, będą pasowały drzwi ze zdobnictwem poziomym.

Bezpieczeństwo

Chyba najważniejszy czynnik, jakim powinniśmy się kierować dokonując zakupu drzwi zewnętrznych. Wyróżniamy drzwi o trzech kategoriach bezpieczeństwa – A, B oraz C, przy czym najwyższą ochronę zapewnia kategoria C. Należą do niej wszelkie drzwi antywłamaniowe. Ościeżnice tego typu drzwi stanowią zawsze komplet ze skrzydłem oraz są wykonane ze stalowych profili. Są one mocowane głęboko w murze, przeważnie przy użyciu 6-8 długich dybli.

Warto mieć też na uwadze, czy drzwi otwierają się do wewnątrz, czy na zewnątrz. Wariant wewnętrzny wydaje się bezpieczniejszy z kilku względów. Przede wszystkim skrzydła drzwi otwieranych w ten sposób trudniej wyważyć. Otwieranie drzwi do wewnątrz wzmacnia również poczucie bezpieczeństwa – np. daje możliwość ochrony uchylnymi zasuwami na wypadek, gdy nie jesteśmy pewni, kto stoi za drzwiami.

Materiał wykonania

Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z wielu materiałów – utwardzanego PCV, włókna szklanego, stali, aluminium, czy też klasycznie, z drewna. Ostatnio to właśnie drzwi drewniane wracają do łask, prezentując się jakościowo wcale nie gorzej, niż drzwi wykonane z innych materiałów. Zapewniają one przyjemne doznania estetyczne i nie kojarzą się z topornością.

Na rynku znajdziemy drzwi wykonane z różnych gatunków drewna – sosnowego, świerkowego, jesionu, dębu, czy mahoniu. Ramy drzwi drewnianych wykonuje się przeważnie z drewna klejonego. Laminat chroni konstrukcję przed zawilgoceniem i odkształceniem. Inne zalety drzwi drewnianych? Przede wszystkim gwarantują świetną izolację akustyczną i termiczną. Mimo tradycyjnej, niepozornej formy, można je wyposażyć w skuteczne mechanizmy zabezpieczające z rozetami antywłamaniowymi i bolcami ryglującymi. Drzwi drewniane mogą mieć też przeszklenia, ze szkła przezroczystego czy matowego, antywłamaniowego i ognioodpornego. Możliwości zakupowych jest naprawdę sporo, dlatego warto się nad nimi zastanowić, przeglądając odpowiednie oferty sprzedażowe. Ciekawym wyborem drzwi drewnianych dysponuje np. sklep ABA Wik­tor­czyk Sp. z o.o. z Czarkowa koło Pszczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *