Jak dobrze malować ściany?

Jak dobrze malować ściany?

Marzy Ci się zmiana koloru wnętrza? Chcesz samodzielnie pomalować pomieszczenia? Dobre malowanie ścian to nie lada wyzwanie. Należy zastosować się do kilku rad, które pozwolą na bezproblemowe i odpowiednie odświeżenie mieszkania.

Przed przystąpieniem do malowania

Pokój, który chcemy odświeżyć powinniśmy właściwie przygotować na malowanie. Wynieść z niego meble, czy też jeżeli nie jest to możliwe, przykryć je folią malarską. Taką folią należy także okryć podłogę. Zabezpieczy ją to przed pochlapaniem.

Zanim przystąpimy do malowania powinniśmy odpowiednio przygotować do tego ściany. Ważnym elementem jest użycie gruntu lub farby podkładowej. Czynność ta pozwoli na idealne pokrycie starego koloru nowym bez konieczności kilkukrotnego malowania ściany.

Czym malować powierzchnie? Jakie narzędzia wybrać – wałki czy pędzle? Większe i płaskie obszary, takie jak ściany, najlepiej pomalować wałkiem. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Tak nakładana farba rozprowadza się równomiernie, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że powstaną smugi bądź zacieki. Dodatkowym udogodnieniem może być teleskop, który umożliwi malowanie obszarów trudniej dostępnych, położonych wyżej. Nie należy jednak zapominać całkowicie o pędzlach. Będą one idealnym rozwiązaniem do malowania miejsc, które są trudno dostępne dla wałków. Chodzi tutaj głównie o okolice gniazdek oraz wszelkiego rodzaju wnęki.

Aby właściwie pomalować ściany, należy zadbać o odpowiednie warunki do malowania. Optymalna temperatura to taka, która kształtuje się na poziomie 18 – 25 stopni Celsjusza. Z kolei, jeżeli chodzi o wilgotność powietrza to powinna ona osiągnąć pułap ok. 60%. Takie uwarunkowania sprawią, iż farba będzie schła w odpowiednim tempie i unikniemy w ten sposób nieestetycznych smug.

Właściwe malowanie ścian

Przed przystąpieniem do właściwego malowania ścian, należy odpowiednio przygotować farbę. Po otworzeniu opakowania powinno się ją dokładnie wymieszać, aby jej struktura była jednolita, bez rozwarstwień. Uniemożliwi to ewentualne powstanie różnic kolorystycznych na malowanych ścianach.

Proces malowania zaczynamy od sufitu. Prowadzimy wałek od obszaru znajdującego się przy oknie, w stronę przeciwległą, zgodną z przebiegiem padania światła.

Następnie przychodzi kolej na ściany. Zaczynamy od trudniej dostępnych miejsc – narożników, przestrzeni przy kaloryferach, okolic gniazd i żyrandoli, okien oraz drzwi. Dobrym rozwiązaniem podczas malowania tych obszarów jest posłużenie się pędzelkiem. Pozwoli on nam dostać się w miejsca najtrudniej dostępne i starannie je pomalować.

Na sam koniec zostawiamy malowanie dużych, płaskich powierzchni. Przy pomocy wałka, delikatnie prowadząc go po ścianie (bez dociskania!) szybko i starannie pomalujemy ściany.

Farbę należy nałożyć na ścianę w minimum dwóch warstwach. Pozwoli to na uzyskanie idealnego pokrycia. Każdą z warstw powinno się nakładać w tym samym kierunku (zazwyczaj jest to góra – dół).

Gdy zakończymy malowanie wszelkich powierzchni, pamiętajmy o posprzątaniu. Dopóki farba nie zaschnie będzie ją łatwo zmyć (np. z zachlapanego okna, drzwi czy podłogi). Zaschnięta emulsja może nastręczać nam problemów przy późniejszej próbie zmycia jej. Należy także umyć wałek i pędzle. W ten sposób uda nam się ponownie je wykorzystać przy kolejnym remoncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *