Dobór okapu do kuchni

Dobór okapu do kuchni

Podczas projektowania, remontowania mieszkania lub domu należy bardzo dokładnie i skrupulatnie przemyśleć wszystkie rozwiązania, jakie powinny znaleźć się w nowym wnętrzu, by mogło być ono jak najbardziej funkcjonalne, użyteczne, ale także estetyczne i efektowne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wyposażenie i urządzenie kuchni, która jest  miejscem wyjątkowym. Dla jednych prawdziwe „serce” domu – w niej toczy się życie rodzinne, ma miejsce wspólne gotowanie, spotkanie ze znajomymi, dla drugich to pole eksperymentów kulinarnych- jak szaleć to z rozmachem! Testowanie nowych przepisów, choć czasem może skutkować spektakularną klapą, jest zawsze dobrą zabawą, która wymaga odpowiedniego zaplecza kuchennego.

(U)rządź się w swojej kuchni!

Projektowanie kuchni lub aneksu kuchennego powinno nieść za sobą wyposażenie pomieszczenia w kilka podstawowych sprzętów, elementów i rozwiązań. Wyprowadzenie systemu hydraulicznego pod zlew i zmywarkę, dobór odpowiedniej do potrzeb lodówki, piekarnika czy właściwe rozmieszczenie kontaktów, by móc podłączyć do nich wszystkie sprzęty kuchenne, jest niezbędne. Równie niezbędna, choć nie zawsze traktowana poważnie, jest kwestia doboru odpowiedniego okapu. Jest to o tyle istotne, że to właśnie kuchnia jest miejscem, w którym mieszają się zapachy, nierzadko bardzo intensywne, jest miejscem styku wielu kultur kulinarnych, przenikania się smaków. Miejscem styku bywa także otwarta przestrzeń mieszkania. Aneks połączony z salonem, kuchnia połączona z jadalnią. Zwłaszcza w takich sytuacjach nieodzowny powinien być odpowiedni dobór okapu, który nie pozwoli, by zapachy kuchenne unosiły się po całym domu, wnikały w odzież, tkaniny, „przytłaczały” przestrzeń.

Do wyboru, do koloru! Okap do każdej kuchni

Wybór okapów na ryku jest aktualnie bardzo duży. Począwszy od okapów przyściennych, tzw. kominowych, które instalujemy na ścianie, np. między szafkami lub półkami, lub ich odmiana – okapy narożne – do zainstalowania w rogu kuchni, poprzez okapy wyspowe lub wolno wiszące – do ich przymocowania nie potrzeba żadnej ściany, co pozwala zaoszczędzić miejsce na dodatkowe szafki, montowane są one nad płytą kuchenną umieszczoną na tzw. „wyspie”, aż do okapów podszafkowych, szufladowych lub uchylnych – montowanych pod szafką kuchenna lub między dwiema. Przedstawiony podział okapów rozróżnia je w zależności od typu ich instalacji, w ramach tych modelów możemy spotkać wiele produktów w najróżniejszych stylach; od okapów o lekkim zabarwieniu retro, które doskonale wpiszą się w aranżacje kuchni folkowej, rustykalnej, drewnianej, z elementami rękodzieła, przez absolutne klasyki, czyli okapy w kolorze srebra, które pasują do wielu klasycznych kuchni aż po najnowocześniejsze okapy o wielu różnych kształtach i bryłach. Wiszący okap w kształcie kuli, okapy szklane, okapy o ciekawej fakturze materiału będące niemal dziełem sztuki- to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Szeroki wybór okapów dostępny jest na https://allegro.pl/kategoria/agd-wolnostojace-okapy-67436.

Obojętnie, na jaki model okapu się zdecydujemy, priorytetem powinna być jednak jego wydajność i efektywność pracy. Okap ma zapewnić komfort czystego powietrza w kuchni, usunąć nieprzyjemne zapachy i nadmiar wilgoci, która jest nieodzownym elementem środowiska kuchennego, w którym gotowanie to codzienność. Zwrócić uwagę należy także na głośność pracy okapu. Mało uciążliwy, to taki, który pracuje z głośnością mniejszą niż 46 dB, to szczególnie istotne w przypadku połączonych pomieszczeń kuchni  z salonem, jadalnią czy tzw. otwartą przestrzenią całego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *