Cegła klinkierowa dla Twojego domu

Cegła klinkierowa dla Twojego domu

W ostatnich latach cegły klinkierowe zyskały uznanie wśród ekip budowlanych oraz inwestorów. Ci pierwsi, docenili je ze względu na aspekty praktyczne, a ci drudzy z racji ich estetycznych właściwości. Jeśli ten materiał nie jest jeszcze Państwu znany, zachęcamy do lektury artykułu i przekonania się, że warto zastosować go podczas budowy domu. W tym celu posłużymy się przykładem klinkieru Terca marki Wienerberger.

Co to jest klinkier i czym się charakteryzuje?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na powyższe pytanie. Klinkier to gliniane cegły wypalane w temperaturze między 1100 a 1300 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu nabywają one wyjątkowych cech, które wyróżniają je spośród innych materiałów budowlanych z tej samej kategorii. Cegły klinkierowe są bowiem uznawane za jedne z najzdrowszych budulców, co wynika z bardzo niskiego (zaledwie kilkuprocentowego) stopnia nasiąkliwości. Tym samym klinkier jest odporny na działanie grzybów i pleśni, co eliminuje w późniejszym czasie występowanie alergii u domowników. Wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze przekłada się również na bardzo dużą trwałość tego materiału i odporność na uszkodzenia.

Cegły klinkierowe – zastosowanie

Z racji swej różnorodności, klinkier znajduje wszechstronne zastosowanie. Bardzo często materiał ten służy do wykańczania elewacji budynków. W tym przypadku cegła klinkierowa idealnie sprawdza się jako całościowe pokrycie elewacji, jak i jej poszczególnych fragmentów – pełniąc tym samym funkcję bardziej estetyczną niż zabezpieczającą. Wśród innych zastosowań klinkieru można wspomnieć o jej wykorzystaniu wewnątrz pomieszczeń – jako materiał obudowujący fasady kominków, ściany, a nawet posadzki. Wracając do zastosowań zewnętrznych cegły klinkierowej, warto dodać, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych upodobała ją sobie na ogrodzeniach posesji. Stosuje się ją także jako element ozdobny na małej architekturze ogrodowej np. przydomowych paleniskach i grillach.

Cegła klinkierowa daje szerokie pole do popisu. Jest to chociażby związane z tym, że pozostaje dostępna w szerokiej gamie wzorniczej. Klinkier Terca to ponad 200 zróżnicowanych motywów kolorystycznych oraz faktur. Klienci mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza brązów, czerwieni, żółci, a także bieli, beżów czy szarości. Paleta kolorów obfituje w stonowane, jak i bardziej fantazyjne kompozycje barw. Tego typu cegły mogą być gładkie, szkliwione lub mieć lekko chropowatą powierzchnię. Terca oferuje również faktury odwzorowujące korę drzew czy też geometryczne figury.

Co jeszcze można powiedzieć o cegłach klinkierowych?

Na sam koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym atucie cegły klinkierowej, w przypadku kiedy zastosuje się ją jako całościową elewację budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, mieszkańcy budynku zyskują komfort w postaci ciszy, są bardzo dobrze izolowani od dźwięków dochodzących spoza budynku, gdyż klinkier ma doskonałe właściwości akustyczne.

Cegła klinkierowa Terca jest materiałem, nad którego zastosowaniem podczas budowy domu warto się zastanowić, jeśli chcemy połączyć wysokie walory praktyczne z tymi estetycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *