Wszystko, co musisz wiedzieć o pompach zatapialnych

Wszystko, co musisz wiedzieć o pompach zatapialnych

W każdym gospodarstwie domowym od czasu do czasu potrzebna jest pompa. Obfite deszcze, które w ostatnim czasie są coraz częściej spotykane mogą spowodować zalanie nie tylko podwórka, ale również piwnic czy innych pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu. W takim wypadku do wypompowania brudnej wody przyda się pompa zanurzeniowa. Więcej informacji na temat sprzętu tego typu znajdziesz w tym artykule.

Gdzie sprawdzą się pompy zatapialne?

W przypadku pomp zatapialnych ich zastosowanie jest prawie nieograniczone. Jedyne co trzeba sprawdzić, to rodzaj pompy. Co przez to rozumieć? W zależności od sposobu wykonania pompa zatapialna może służyć do pompowania czystej wody, pompowania lekko zabrudzonej wody lub do pompowania wody brudnej. Sprawdzenie przeznaczenia pompy jest bardzo ważne, bo o ile pompy zatapialne do wody brudnej mogą z powodzeniem być użyte również do pompowania wody czystej, ale w drugą stronę to już nie działa. Pompy do wody czystej nie można zastosować do wypompowywania cieczy z zanieczyszczeniami, gdyż ulegnie ona wtedy uszkodzeniu. Zatem wybierając pompy zatapialne trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmiar zanieczyszczeń, które mogą być transportowane przez taką pompę bez szkody dla wirnika.

Jakie zalety mają pompy zanurzeniowe?

Takie pompy cechują się wysoką wydajnością, dlatego przydają się do wypompowywania wody z miejsc, gdzie jest jej bardzo dużo, na przykład basenów czy zalanych pomieszczeń. Jednak ograniczeniem możliwości takich pomp jest wysokość podnoszenia. Wynika to z praw fizyki. Dlatego jeśli potrzebne jest wydobycie wody ze znacznych głębokości to w tym wypadku sprawdzą się pompy głębinowe o dużej wydajności. Często wykonane są one ze stali nierdzewnej, a dzięki temu nadają się do transportowania wody pitnej. Co jednak zrobić jeśli do wypompowania jest brudna woda?

Jakie pompy zastosować do wody brudnej?

W tym przypadku warto zainteresować się pompami zanurzeniowymi. Znajdą one zastosowanie zarówno przy wypompowywaniu wody, ale mogą również służyć na przykład do podlewania ogrodu. Są do urządzenia wręcz do każdego zastosowania, tutaj ogranicza Cię jedynie maksymalna wysokość podnoszenia słupa wody. Niektóre modele są przystosowane do pompowania ścieków dlatego dobrze sprawdzą się jako pompy do szamba.

Czego użyć do pompowania wody czystej?

Przy wyborze pompy do wody czystej dobrze jest spojrzeć na moc silnika. Taka pompa może posłużyć do zbudowania zestawu hydroforowego, który pomoże radzić sobie z niewielkim ciśnieniem w ujęciu wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *