Czym jest drewno klejone i jak je wykorzystać?

Czym jest drewno klejone i jak je wykorzystać?

Drewno jest surowcem, który od wieków służył ludziom w ich codziennym życiu. Wykorzystywany jako materiał budowlany do tworzenia domów, mebli oraz przedmiotów codziennego użytku, ale także jako opał, dzięki któremu nasi przodkowie mogli się ogrzać lub przyrządzić sobie posiłek. Tak więc drewno odegrało dużą rolę w cywilizacji i stało się podstawowym budulcem schronień, a w późniejszym okresie domów.

Aktualnie, gdy technologia na wielu płaszczyznach jest bardzo dobrze rozwinięta, produkcja drewna również została udoskonalona i poddana szeregowi procesów, dzięki którym możliwe jest stworzenie nowoczesnych drewnianych komponentów. Jednym z nich jest drewno klejone, które dzięki swojej budowie posiada znacznie lepsze właściwości oraz stwarza nowe możliwości konstrukcyjne, których nie sposób znaleźć w drewnie. Czym w takim układzie jest drewno klejone i do czego jest używane? W jakich sytuacjach warto je zastosować oraz co najlepiej z niego stworzyć?

Drewno klejone- co to takiego?

Drewno klejone na pierwszy rzut oka wygląda jak naturalne, klasyczne drewno, jest to jednak jego nieco ulepszona wersja, posiadająca znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe. Proces klejenia pozwala na stworzenie niezwykle wytrzymałego materiału złożonego z kilku znacznie słabszych Ten niezwykle mocny i odporny materiał składający się z kilku cieńszych warstw litego drewna, dzięki sklejeniu poszczególnych części zyskuje dodatkowe właściwości tj.: odporność na odkształcenia za sprawą wilgoci oraz zmiennej temperatury, dużą wytrzymałość na odkształcenia mechaniczne oraz sztywność. Drewno klejone powstaje w procesie składającym się w wielu etapów, w którym każdy z nich musi być dokładnie wykonany, aby móc zapewnić klientowi jak najlepszą jakość. Proces rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego drewna, a następnie poddanie go obróbce, w której pierwszym etapem jest suszenie komorowe, ostruganie, a następnie zaimpregnowane próżniowo. Ten rodzaj suszenia różni się od tradycyjnego nie tylko sposobem, ale również efektem końcowym. Drewno suszone komorowo jest pozbawione wszelkich czynników biologicznych, które mogą mieć na nie negatywny wpływ i prowadzić do jego popsucia. Należą do nich larwy owadów, pleść, bakterie oraz grzyby. Oprócz tego wszelkie krawędzie drewna są zaokrąglone, dzięki czemu w przypadku wystąpienia pożaru płomień nie dochodzi do środka, tylko zatrzymuje się na jego powierzchni. Natomiast impregnat, który jest wprowadzany ciśnieniowo w powierzchnię drewna, sprawia, że jest ono odporne na działanie czynników zewnętrznych tj. wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne.

 Co można zrobić z drewna klejonego?

Drewno klejone nadaje się do produkcji m.in.:

  • płyt meblowych oraz mebli,
  • desek,
  • podłóg,
  • schodów,
  • altan, wypoczynku ogrodowego,
  • elementów konstrukcyjnych tj. słupy, belki konstrukcyjne, więźba dachów skośnych,
  • elementy ścian i dachów
  • ramy okien,
  • i wiele innych.

 

Jeśli interesuje Cię drewno klejone, Łódź oferuje wiele sprawdzonych miejsc, w których z pewnością znajdziesz idealne drewno do swoich projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *