Zalety obróbki skrawaniem CNC

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystuje się obróbkę metali i tworzyw sztucznych. W każdym z tych przypadków ważna jest wysoka jakość i szybkość, z jaką powstają części. Z powodu rosnących potrzeb obróbka CNC (Computerized Numerical Control) cieszy się coraz większą sławą. Jej działanie jest oparte o nowoczesne metody sterujące.

Chociaż tradycyjne metody obróbki mają swoje zalety, niekiedy nie są w stanie wykonać bardzo dokładnych elementów naprawdę wysokiej jakości. Należy wtedy sięgnąć po inne rozwiązania, jak np. CNC, czyli maszyny sterowane numerycznie. Ta nowoczesna metoda zaczyna wypierać inne, starsze urządzenia. Na początku, kiedy zaczęto wprowadzać tego typu sposoby, czyli w latach 50. XX wieku w USA, działały one na podstawie funkcji matematycznych. Miały za zadanie opisywać kształt danego przedmiotu, który był później tworzony przez frezarkę. Pozwalało to na szybkie i sprawne uzyskanie potrzebnych części. Nazywało się to wtedy NC, czyli Numerical Control, co przekształciło się z czasem w CNC, czyli układ sterowany przez komputery. Ta metoda była kiedyś stosowana jedynie przez wojsko, a dzisiaj jest podstawowym systemem produkcyjnym.

zdjecie-2

Szybkość

Niewątpliwie można stwierdzić, że maszyny CNC usprawniły cały proces obróbki. Na samym początku używano ich do produkcji wielkoseryjnej. Dzisiaj wykorzystuje się je także do produkcji małoseryjnej jak również jednostkowej. Kiedy potrzebujemy tylko kilku elementów warto skorzystać z usług firm zajmujących się tego typu obróbką. Jest ich na rynku bardzo wiele. Nie ma sensu w takim przypadku kupować specjalistycznej maszyny CNC, ponieważ jest to ogromny wydatek. Całkowita automatyzacja pozwala na szybsze wykonanie pożądanych elementów, niż w przypadku technik ręcznych.

zdjecie-3

Oszczędność

Zaletą tej metody jest także jej ekonomiczny aspekt. W przypadku chociażby obróbki skrawaniem maszyna CNC dzięki komputeryzacji ma zniwelowane błędy, które mogłyby wystąpić z powodu przekraczania ustalonych wymiarów. W efekcie powodowałoby to opóźnienia oraz stratę cennego surowca, co ma często miejsce w przypadku obróbki ręcznej.

zdjecie-4

Dokładność

CNC jest teraz najczęściej używane do procesu obróbki skrawaniem. Wycinanie, frezowanie i toczenie przy pomocy maszyn zapewnia ogromną precyzję i szybkość pracy. Dzięki temu w krótkim czasie otrzymujemy wysokiej jakości części, które są dokładnym odwzorowaniem naszych projektów. Dzięki temu możemy wytworzyć całą serię takich samych elementów. Jednocześnie możemy liczyć na zminimalizowanie błędów. Warto zauważyć, że w procesie obróbki ręcznej byłoby to niemal niemożliwe do wykonania. Wysoką dokładność zawdzięczamy również narzędziom skrawającym takim jak: frezy, noże tokarskie, wiertła, gwintowniki, pilniki i wiele więcej dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-c-1805_1349.html

Wysoka jakość

Równie pozytywną cechą obróbki CNC jest bardzo wysoka jakość uzyskanych krawędzi, które nie wymagają dodatkowego wykańczania. Zapewnia ona dużą oszczędność wykorzystywanego materiału (tworzywa sztuczne, żeliwo, stal, mosiądz itp.), jak również znaczne skrócenie czasu produkcji. Metoda ta jest dziś niezastąpiona w bardzo wielu dziedzinach współczesnego przemysłu, a jej popularność stale rośnie.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem EBMiA.pl – sklep internetowy oferujący elektronarzędzia i narzędzia ręczne pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-reczne-c-1805_4641.html

zdjecie-5

One thought on “Zalety obróbki skrawaniem CNC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *