Płyta gazowa, elektryczna czy może indukcyjna?

Płyta gazowa, elektryczna czy może indukcyjna?

Płyta do zabudowy to urządzenie niezbędne w każdej kuchni. To właśnie na niej przygotowujemy bowiem większość posiłków. Osoby, które stoją przed zakupem nowej płyty grzewczej do swojej kuchni mają jednak nie lada dylemat: jaką płytę kupić, gazową, elektryczną, czy może nowoczesną płytę indukcyjną? Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każda z nich i która będzie najlepszym wyborem.

Płyta gazowa – tradycyjne rozwiązanie dla oszczędnych

Płyta gazowa to jedna z najczęściej wybieranych płyt grzewczych do zabudowy. Jej niewątpliwą zaletą jest ekonomiczność. Płyta gazowa jest bowiem niedroga w zakupie oraz oszczędna w codziennym użytkowaniu. Zasilanie gazowe płyty związane jest z niewielkim wydatkiem, przez co płyta taka jest idealnym sprzętem AGD do kuchni, w których codziennie przygotowuje się domowe posiłki.

Płyta gazowa nie jest jednak pozbawiona wad. Zasadniczym jej mankamentem jest dłuższy czas gotowania oraz duże straty ciepła. Mimo tego bowiem, że gaz jest niedrogi, to jednak zaledwie 40% jego procent jest realnie wykorzystywanych do gotowania. Reszta ulega natomiast rozproszeniu w postaci ciepła. Płyty gazowe wymagają także przyłącza gazowego, w które nie każdy budynek jest wyposażony. Wreszcie, wielu użytkowników tradycyjnych płyt gazowych narzeka na trudności w utrzymaniu ich w czystości. A jak każdy wie, higiena w kuchni ma ogromne znaczenie.

Płyta elektryczna – alternatywa do płyty gazowej

Dla użytkowników, dla których nadrzędne znaczenie ma łatwość czyszczenia oraz wysoka jakość urządzenia, warto polecić z kolei nowoczesną płytę elektryczną. Są to urządzenia, które najczęściej występują pod postacią gładkiej ceramicznej płyty. Brak fizycznych palników ułatwia więc ich czyszczenie oraz pozwala na zachowanie większej higieny podczas gotowania. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu energii elektrycznej potrawy na płycie elektrycznej przygotujemy także szybciej niż wykorzystując do tego celu płytę gazową.

Zaletą płyt elektrycznych jest także ich stosunkowo niska cena. Jest ona bowiem niewiele wyższa niż koszt zakupu tradycyjnej płyty gazowej, ale także znacznie niższa niż cena płyty indukcyjnej. Płyta elektryczna to więc dobry wybór, jeśli szukamy niedrogiej w zakupie i łatwej w czyszczeniu płyty grzewczej.

Płyta indukcyjna – idealna płyta grzewcza do nowoczesnej kuchni

Zdecydowanie największą popularnością wśród użytkowników cieszą się jednak nowoczesne płyty indukcyjne m. in. płyta indukcyjna Electrolux. Łączą one bowiem w sobie wszystkie najważniejsze zalety płyty gazowej (oszczędność użytkowania) oraz płyty elektrycznej (łatwość w czyszczeniu, higiena i nowoczesny wygląd). Płyty tego typu charakteryzują się także bardzo szybkim czasem gotowania, wysoką funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem użytkowania.

Ich zaletą jest także chłodna powierzchnia, która uniemożliwia oparzenie się oraz podnosi bezpieczeństwo codziennego użytkowania urządzenia. Płyta indukcyjna Electrolux będzie więc idealnym wyborem dla osób poszukujących bezpiecznego i oszczędnego urządzenia do swojej kuchni.

Jedyną wadą płyt indukcyjnych jest jednak ich dość wysoki koszt zakupu. Płyta indukcyjna Electrolux jest bowiem droższa od płyt gazowych i elektrycznych, a jej wyższa cena jest podyktowana zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz podwyższoną funkcjonalnością. Jeśli jednak chcemy nieco zaoszczędzić na jej zakupie, warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych ze sprzętem AGD. Płyta indukcyjna Electrolux w Neonet.pl jest bowiem dostępna w niższej cenie niż w sklepach stacjonarnych. Często można także trafić na atrakcyjne promocje i rabaty, które umożliwią nam jej zakup w jeszcze korzystniejszej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *