Kotwy mechaniczne czy chemiczne? Różnice w działaniu i zastosowaniu

Kotwy mechaniczne czy chemiczne? Różnice w działaniu i zastosowaniu

Kotwy najczęściej stosuje się w sytuacji, gdy mocowanie narażone jest na oddziaływanie dużych obciążeń. Dzięki ich wysokiej nośności znajdują zastosowanie podczas wielu prac budowlanych, trzeba jednak wiedzieć, kiedy należy wykorzystywać kotwy mechaniczne, a kiedy chemiczne.

Kotwy mechaniczne i chemiczne – różnice

Podstawowym narzędziem mocującym są kołki rozporowe, które wykorzystywane są praktycznie w każdym domu podczas budowy, remontu, czy wykonywania drobnych prac. Jednak ze względu na to, że tradycyjne kołki mogą nie wytrzymać wysokich obciążeń, w niektórych sytuacjach należy użyć kotew. A kiedy? I czym się między sobą różnią?

Zamocowaniem zbliżonym do kołków są kotwy mechaniczne, które w całości wykonane są ze stali, dzięki czemu zapewniają o wiele większą wytrzymałość i trwałość łączenia. W zależności od wyboru konkretnego rodzaju kotwy, mogą być zastosowane gdy wymagana jest średnia, duża lub najwyższa nośność. Wyróżnić można między innymi kotwy segmentowe, tulejowe, opaskowe lub kotwy z gwintem wewnętrznym, których parametry warto porównać na koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/kotwy-mechaniczne.

Jednak nie zawsze kotwy mechaniczne będą najlepszym wyborem – gdy praca odbywa się na podłożu zniszczonym, blisko krawędzi lub wymagana jest najwyższa wytrzymałość, stosuje się kotwy chemiczne, które składają się z żywicy oraz utwardzacza. Ten rodzaj kotew skleja podłoże wypełniając szczelnie wszelkie zagłębienia oraz zarysowania z elementem mocowanym, którym może być zarówno pręt gwintowany, jak i hak czy śruba.

Kotwy mechaniczne – działanie i zastosowanie

Jak zostało to już wspomniane, działanie kotew mechanicznych zbliżone jest do montażu kołków rozporowych. W większości przypadków na początku należy wywiercić odpowiedni otwór oraz dokładnie go wyczyścić. Następnie wystarczy włożyć kotwę przez element mocowany i dokręcić nakrętkę przy pomocy klucza dynamometrycznego.

Kotwy mechaniczne najczęściej stosuje się w przypadku betonu spękanego lub niespękanego, a także zbrojonego i niezbrojnego. Choć niektóre rodzaje tego typu mocowań można używać podczas montażu w kamieniu naturalnym, cegle drążonej lub pełnej, a także w pustakach, mogą nie być wytrzymałe w przypadku powierzchni zniszczonych, porowatych.

Należy również wziąć pod uwagę, że podczas mocowania kotew mogą występować naprężenia. Z tego powodu powinno się ich unikać podczas wykonywania łączeń znajdujących się blisko krawędzi lub gdy miejsca łączenia są w niedużych odległościach od siebie.

Kotwy wklejane – działanie i zastosowanie

Aby zamontować kotwę wklejaną należy wywiercić oraz oczyścić otwór, do którego zostanie wprowadzona żywica. Najczęściej wykorzystuje się kotwy chemiczne w kartridżach, które wymagają użycia dozownika i dyszy mieszającej oraz kotwy wklejane w ampułkach, w które wystarczy wbić pręt lub inny element mocowany.

W przypadku zastosowania kotew chemicznych nie istnieje ryzyko występowania naprężeń, a substancja szczelnie wypełnia cały otwór, poprawiając tym samym stan podłoża, co zapewnia jego większą wytrzymałość. Dzięki temu kotwy wklejane mogą być stosowane w przypadku każdego rodzaju materiału, gdy mocowanie znajduje się blisko krawędzi lub gdy miejsca łączenia występują blisko siebie. Jest to również najtrwalszy rodzaj mocowania.

Warto wiedzieć w jakich sytuacjach wykorzystywać poszczególny rodzaj zamocowań, aby zwiększyć trwałość konstrukcji. Dzięki temu prace budowlane będą przebiegać sprawniej, a budynek będzie stabilny i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *