Dźwiękoszczelna stolarka dla zapewnienia ciszy w domu

Dźwiękoszczelna stolarka dla zapewnienia ciszy w domu

Nasze mieszkanie powinno stanowić dla nas wymarzony azyl, emanujący spokojem, ciszą i rodzinnym ciepłem. Dom to miejsce, w którym chętnie wypoczywamy i spędzamy wolny czas w gronie najbliższych. Niestety, coraz częściej utrudnia to zgiełk panujący na zewnątrz.

Uliczne dźwięki, ujadanie psów czy też inne uporczywe odgłosy potrafią popsuć nawet najlepiej zapowiadający się spokojny dzień. Nadmierny hałas negatywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Aby móc odciąć się od świata zewnętrznego oraz cieszyć się spokojem i ciszą rodzinnego domu, warto pomyśleć o dźwiękoszczelnej stolarce.

Okna spełniające nasze oczekiwania

Zrozumiałe jest, iż nie wyobrażamy sobie życia w domu bez okien. Stanowią one elementarną część każdego pomieszczenia, to one w największym stopniu decydują o jego jasności i ogólnym zarysie. Jednakże to także od nich zależy to, jakie będzie natężenie dźwięków pochodzących z zewnątrz mieszkania.

Dźwiękoszczelność okien zależy od podawanego w decybelach tak zwanego czynnika Rw. Im jest on wyższy, tym lepiej – mniej hałasu dociera do wnętrza naszego domu. Zgodnie z obowiązującymi normami przyjęto, iż standardowe okno ma ten wyznacznik na poziomie 30-32 decybeli.

Innym ważnym indeksem jest wskaźnik korekcyjny, który informuje w jaki sposób okno tłumi konkretne rodzaje zgiełku. Wyróżniamy na tym poziomie dwa oznaczenia. Znak “C” dotyczy zdolności niwelowania hałasu typowego m.in. dla dróg szybkiego ruchu. Z kolei symbol “Ctr” wiąże się z dźwiękami ruchu ulicznego charakterystycznego dla miasta.

Istotne czynniki wpływające na dźwiękoszczelność okien

Dźwiękoszczelność okien zależy także od rodzaju materiału, z którego skonstruowano okno, jego wymiarów, oszklenia i odpowiedniego uszczelnienia. Im większe okna, tym trudniej zadbać o to, by wypuszczały do domu mniej hałasu. Ważnym elementem ich budowy może okazać się dźwiękochłonna szyba, która charakteryzuje się większą grubością od tej standardowej. Odpowiednie uszczelnienie okien także jest niezmiernie istotne. Producenci coraz częściej oferują odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne uszczelki, zapewniające idealne połączenie ramy okiennej z szybą.

Współcześnie standardem stało się stosowanie szyb zespolonych, czyli takich które stanowią połączenie dwóch albo trzech szklanych tafli pomiędzy ramami. Odpowiednie i zróżnicowane dobranie ich grubości korzystnie wpływa na dźwiękoszczelność okien.

Idealnie dopasowanie stolarki okiennej sprawia, iż maksymalnie redukujemy hałas, który dociera do mieszkania z zewnątrz. W ten sposób zapewniamy sobie komfortowe miejsce życia i wypoczynku, nie musząc przejmować się irytującym zgiełkiem ulicznego tempa.

Warto zainwestować czas na przeanalizowanie, z jakim natężeniem hałasu pochodzenia zewnętrznego będziemy stykać się w naszym mieszkaniu i idealnie dobrać okna o odpowiedniej dźwiękoszczelności. Dobra stolarka okienna sprawi, iż unikniemy niepotrzebnego stresu i dolegliwości zdrowotnych związanych z przebywaniem w nadmiernym zgiełku – bólów głowy czy też złego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *