Jak zostać operatorem podestu ruchomego?

Jak zostać operatorem podestu ruchomego?

Praca na podeście ruchomym to nic innego jak praca na wysokości. Wymaga ona więc specjalnego przygotowania i przejścia odpowiednich kursów i szkoleń. Jest to bardzo ważne głównie dlatego, że brak odpowiednich umiejętności nie tylko nie pozwoli nam na taką pracę, ale także może okazać się po prostu niebezpieczne. Kursy są prowadzone przez Urząd Nadzoru Technicznego i można do nich podejść w prawie wszystkich firmach które oferują wynajem podnośników. Istnieją oczywiście także przeciwwskazania do wykonywania takiej pracy. W poniższym artykule pokrótce omówimy, jak przebiega taki kurs, jak się do niego przygotować oraz kto może takim operatorem zostać.

Kto może być operatorem podestu ruchomego?

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do zostania operatorem podestu ruchomego. Do głównego zdecydowanie należy lęk wysokości. Jeśli zmagamy się z takim schorzeniem, to zdecydowanie nie powinniśmy nawet myśleć o takiej pracy, ponieważ, mimo iż wysokość ta nie jest zbyt wysoka, mimo wszystko może to być dla nas niewykonalne. Innymi chorobami, które mogą być przeszkodą w próbie podjęcia pracy na podestach, jest cukrzyca, krótkowzroczność, niedosłuch, nadwaga, astygmatyzm, zaburzenia pola widzenia, czy epilepsja. Wszystkie te przeciwwskazania muszą zostać potwierdzone przez badania wykonane przez lekarza medycyny. W niektórych, indywidualnych przypadkach, lekarz może podjąć inną decyzję.

Jak zostać operatorem?

Kurs na operatora podestu trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jego długość zależy od stopnia zaawansowania. Większość szkoleń to szkolenia z kategorii IP. Wybierając kurs w firmie zajmującą się wynajmem podnośników, należy sprawdzić, czy dane szkolenie jest wykonywane z zachowaniem wszystkich koniecznych certyfikatów. Certyfikaty te są ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Kurs kończy egzamin, który potwierdza wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Bycie operatorem to obecnie coraz częściej pożądany i opłacalny zawód. Operatorzy potrzebni są w wielu branżach przemysłu, budownictwa i branźy remontowej, dodatkowo firmy oferujące wynajem podnośników również często poszukują specjalistów.

Jak przygotować się do kursu?

Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań i wykluczenie wszystkich przeciwwskazań. Co prawda przed podjęciem ewentualnej pracy i tak konieczne będzie powtórzenie tych badań, jednak jeśli nie jesteśmy pewni co do swojego zdrowia lepiej nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy, ponieważ z czasem może się okazać, że certyfikaty i kursy nie są nam w ogóle potrzebne.

One thought on “Jak zostać operatorem podestu ruchomego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *