Taras wykończony płytkami

Taras wykończony płytkami

Każdy element domu wpływa na jego ostateczny kształt. Wykończenia sprawiają, iż mieszkanie nabiera charakteru i staje się przytulnym miejscem do spędzania czasu w gronie rodziny i znajomych. W okresie wiosenno-letnim taras to ta część domu, która jest bardzo chętnie wykorzystywana do różnego typu czynności.

Wspólne posiłki jedzone na zewnątrz domu czy organizowane imprezy przy grillu to tylko nieliczne przykłady na to, jak można wykorzystać to miejsce. Aby spędzany tam czas upływał w przyjemnym klimacie, warto zastanowić się nad wykończeniem tarasu. Idealnym rozwiązaniem jest wykończenie go płytkami.

Wykładanie tarasu płytkami krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na budowę tarasu, powinniśmy zdecydować i zaplanować, jaki nadać mu kształt. Następnie należy odpowiednio przygotować powierzchnię pod nadaną formę. Grunt rodzimy nie powinien być gliniasty, w przeciwnym wypadku należy wykonać drenaż. Na odpowiednio przygotowanym podłożu umieszcza się warstwę zagęszczonego piasku, na której z kolei wylewa się betonową połać o grubości około 10 cm. Ważnym krokiem jest dodatnie w tym miejscu hydroizolacji (może to być papa bądź folia).

Następnie należy wyłożyć warstwę wyrównawczo-spadkową o minimalnej grubości 4 cm. Z kolei na to wylewa się elastyczną zaprawę. Jest to najczęściej tzw. folia w płynie. Przedostatnim krokiem jest rozprowadzenie odpowiedniego kleju oraz ułożenie płytek. Na sam koniec należy wykonać fugi pomiędzy nimi.

Co jeszcze warto wiedzieć o wykładaniu tarasu płytkami?

Podczas budowy tarasu nie należy zapominać o tzw. dylatacji obwodowej, czyli oddzieleniu go od ściany domu szczeliną o szerokości ok. 2 cm oraz uzupełnieniu jej elastycznym tworzywem. Ponadto płytki oraz betonowe podłoże powinny przecinać przerwy o grubości ok. 1 cm, wypełnione specjalistyczną taśmą dylatacyjną. Dylatacja obwodowa pozwala zmniejszyć naprężenie całej konstrukcji tarasu.

Zanim zdecydujemy się wyłożyć taras powinniśmy wybrać odpowiedniej jakości płytki. W żadnym wypadku egzaminu nie zda tutaj zwykła glazura. Płyty powinny być ceramiczne i przede wszystkim odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne – mrozoodporne oraz nienasiąkliwe. Ze względów estetycznych warto, aby były trudno ścieralne. Z kolei, jeżeli rzecz tyczy się bezpieczeństwa to warto zainwestować w antypoślizgowe płytki.

Kluczową rolę odgrywa także rozmiar użytych kafli i odstępów pomiędzy nimi. Optymalny wymiar boku płytki mieści się w granicach od 20 do 30 cm. Z kolei szerokość fugi to minimum 0,5 cm.

Warto kupić kilka płytek więcej i zachować je na wszelki wypadek. W razie pęknięcia bądź uszkodzenia jakiejś z nich podczas użytkowania nie będziemy musieli szukać pasującego wzoru lub co gorsza wymieniać wszystkich kafli.

Gdy już zbudujemy nasz taras i ułożymy na nim płytki, możemy pomyśleć o funkcjonalnym urządzeniu tego miejsca. Najlepiej postawić na zakup kilku odpowiednich i praktycznych mebli – foteli oraz stolika. Doskonałym dopełnieniem całości mogą okazać się kwiaty ustawione w stylowych donicach na płytkach tarasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *