Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jesteś zdecydowany, aby kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Jeśli tak, to przed podpisywaniem jakichkolwiek umów upewnij się, że deweloper, z którym masz do czynienia, jest wiarygodny i uczciwy. W tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Dlaczego warto sprawdzić wiarygodność dewelopera

Decydując się na mieszkanie od firmy deweloperskiej, musisz liczyć się z tym, że nie każda z takich firm jest uczciwa, rzetelna, terminowa i profesjonalna, czyli mówiąc krócej – godna Twojego zaufania. Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego to poważna inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście najbliższych lat. W związku z tym, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku, należy dokładnie zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi nabywania nieruchomości. Z jakimi zagrożeniami możesz się spotkać, jeśli będziesz nieuważny przy wyborze firmy deweloperskiej?

 • Przepłacenie za mieszkanie.
 • Przedłużająca się budowa.
 • Niedotrzymanie zaplanowanych terminów.
 • Upadłość firmy.
 • Istotne różnice między stanem budynku i jego otoczeniem określonymi w umowie, a stanem faktycznym.
 • Nieprofesjonalne wykonanie budynku (np. użycie niskiej jakości materiałów).

Jak uniknąć wyboru niewłaściwej firmy deweloperskiej

Przy wyborze firmy deweloperskiej najlepiej przyjmować zasadę ograniczonego zaufania. Jeżeli spodobała Ci się lokalizacja jakiegoś budynku, jego okolica oraz znajdujące się w nim mieszkanie, to musisz jeszcze sprawdzić samą firmę oferującą to lokum. Jak to zrobić?

Zweryfikuj poprawność wykonywanych zadań

Podstawową czynnością przed wybraniem konkretnej firmy deweloperskiej jest zorientowanie się, czy działa ona legalnie, a także czy nie ma żadnych kłopotów finansowych. Aby się o tym przekonać, sprawdź następujące dokumenty:

 • odpis z Krajowego Rejestru Długów,
 • wypis z ewidencji działalności gospodarczej,
 • akt notarialny odnoszący się do własności działki,
 • pozwolenie na budowę nieruchomości w wybranym miejscu.

Udając się do ZUS-u możesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie deweloper nie spóźnia się z opłaceniem składek obowiązkowych dla wszystkich przedsiębiorców. Weryfikacją wiarygodności firmy deweloperskiej mogą być także nagrody otrzymane za dotychczas zrealizowane inwestycje. Sprawdź również, jak wygląda strona internetowa dewelopera. Częste jej aktualizacje, a także relacje i zdjęcia z przebiegu budowy inwestycji świadczą o tym, że deweloper nie ma nic do ukrycia i chce, aby klient na bieżąco wiedział o jego aktualnych działaniach.

Zgromadź wszystkie niezbędne informacje o deweloperze

Profesjonalny i rzetelny deweloper na pewno udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat inwestycji, którą realizuje. Oprócz faktów na temat firmy, o których dowiesz się od jej przedstawiciela, dobrze będzie zebrać również informacje z innych źródeł. Poszukaj na forach internetowych opinii na temat zrealizowanych już inwestycji przez interesującego Cię dewelopera. Możesz także spróbować porozmawiać z mieszkańcami takiego budynku. Zapytaj ich o to, czy:

 • realny termin zrealizowania inwestycji był zgodny z tym zapisanym w umowie,
 • nie było problemów ze skontaktowaniem się z deweloperem,
 • cały proces kupowania mieszkania przebiegał prawidłowo.

Przeanalizuj umowę przed podpisaniem

Zanim podpiszesz umowę w sprawie mieszkania, dokładnie i kilkukrotnie przeanalizuj każdy znajdujący się w niej punkt. Możesz poprosić o pomoc prawnika, który zna język urzędowy i z pewnością wyjaśni Ci wszystkie niezrozumiałe pojęcia. Czytając umowę deweloperską, zwróć szczególną uwagę na to, czy zawarto w niej:

 • szczegóły dotyczące nieruchomości (np. powierzchnia działki czy stan prawny),
 • harmonogram prac budowlanych,
 • szczegóły dotyczące procedury odbioru gotowego mieszkania,
 • termin przeniesienia na Ciebie prawa własności.

Podsumowanie

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest bardzo istotne i wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że zastosujesz się do powyższych rad, a z pewnością uda Ci się wybrać właściwą firmę deweloperską.

One thought on “Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *