Przepływomierze – sposób na precyzyjne obliczenia przepływu cieczy

Przepływomierze – sposób na precyzyjne obliczenia przepływu cieczy

Jeżeli mielibyśmy się zastanowić nad ilością wody, która każdego dnia nas otacza, a także ile jej zużywamy, czy to na potrzeby prywatne, czy przemysłowe, to z pewnością dojdziemy do tych samych wniosków. Poza sieciami elektrycznymi to właśnie kanalizacja należy do jednych z najbardziej eksploatowanych układów w naszym bezpośrednim otoczeniu. Wiąże się z tym wiele czynności koniecznych do zachowania ich prawidłowego funkcjonowania jak konserwacja, odpowiednie warunki i dodatkowe środki prewencyjne. Warto stosować także przepływomierze, które zapewnią nam bardzo dokładne informacje na temat zużycia wody, co znajduje swoje zastosowanie nie tylko wśród klientów prywatnych, lecz także, a nawet w większym stopniu, w przedsiębiorstwach i dużych zakładach przemysłowych. Sprawdźmy ich rodzaje.

1. Elektromagnetyczne

Przepływomierze tego typu charakteryzują się wysoką precyzją pomiaru, dzięki zastosowaniu różnych diod. Umożliwiają one nie tylko kontrolę przepływu wody, lecz także rozmaitych innych substancji, które przemieszczają się danym kanałem, w tym osadów, a także płynów tłustych. Dodatkowo brak jakichkolwiek elementów wystających, czy wchodzących w strukturę kanału, dlatego też idealnie sprawdzają się w zastosowaniach kanalizacyjnych, w których trzeba się liczyć z  przenoszeniem elementów stałych. Podobnie jak wszystkie przepływomierze, ich budowa różni się w zależności od przeznaczenia i miejsca zastosowania.

2. Ultradźwiękowe

Wykorzystanie ultradźwięków do pomiaru wiąże się ze spełnieniem dwóch warunków. Po pierwsze należy poznać opóźnienie, jakie wywołuje dana ciecz, aby otrzymać dokładne wyniki. Drugą kwestią jest fakt, że takie przepływomierze nadają się wyłącznie do układów przewodzących ciecze jednolite, więc raczej będą to dopływy wody lub specjalistycznych cieczy w zakładach przemysłowych. W takich zastosowaniach są nieocenione, ponieważ ich instalacja jest bezinwazyjna i umożliwia rozpoczęcie pomiaru bez konieczności przerywania dopływu danej cieczy. Ultradźwięki są na tyle dokładne, że potrafią mierzyć nawet ilości pęcherzyków powietrza!

3. Masowe

Pozornie jest to najmniej rozwinięte pod względem technologicznym urządzenie, a jednak niczego mu nie brakuje. Potrafi zmierzyć zarówno poziom przepływu, temperaturę, jak i gęstość czy objętość danej cieczy. Tego typu przepływomierze działają na podstawie zjawiska Coriolisa, czyli używaniu drgań w celu odkształcenia rur i wyliczeniu z wielkości tego odkształcenia gęstości danej cieczy. Ze względu na prostotę urządzenia, jest ono powszechnie stosowane w rozmaitych zakładach przemysłowych gdzie świetnie się sprawdza.

One thought on “Przepływomierze – sposób na precyzyjne obliczenia przepływu cieczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *