Podłoga drewniana – olejować czy lakierować?

Podłoga drewniana – olejować czy lakierować?

Podłogi z drewna naturalnego zachwycają swoim pięknem oraz trwałością. Jeżeli również myślisz o ich montażu, w takim przypadku musisz na początku podjąć decyzję dotyczącą wykończenia ich nawierzchni – może być ona poddana olejowaniu lub lakierowaniu.

Zasadniczo zarówno lakierowanie, jak i olejowanie mają swoje plusy i minusy, dlatego też należy zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji dotyczącej wykończenia czy wyboru podłogi. W przypadku zakupu klepek parkietowych lub desek litych lub dwuwarstwowych zwykle należy samodzielnie przeprowadzić wykończenie nawierzchni. Z kolei w przypadku desek trójwarstwowych, które nazywane są również panelami drewnianymi, najczęściej mamy już do czynienia z fabrycznym wykończeniem nawierzchni, dlatego też nie trzeba realizować jej we własnym zakresie.

Podłoga lakierowana

Najważniejszą zaletą lakierownia jest utwardzenie nawierzchni drewna oraz zabezpieczenie jej przed zabrudzeniami i tym samym łatwiejsza konserwacja. Lakiery są w stanie dać szczelną powłokę, dlatego też podłoga drewniana nie jest wtedy w pełni „oddychająca”, w związku z czym nie powinno lakierować się drewna wykorzystywanego w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, na przykład w kuchni lub łazience.

Do lakierowania podłóg wykorzystuje się różnego rodzaju lakiery ekologiczne wykorzystujące żywice akrylowe i poliuretanowe. To powoduje, że są one bezpieczne dla domowników. Powłoki tworzone przez lakiery mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące.

Główny zarzut stawiany podłodze lakierowanej to jednak brak naturalności – drewno jest wtedy pokryte powłoką lakieru, który wypełnia również szczeliny, dlatego też rezultat nie będzie odpowiadał każdemu.

Podłoga olejowana

Podłogi olejowane z kolei plasują się bliżej natury niż podłogi lakierowane. Nawierzchnię wykańcza się olejem bezbarwnym lub też barwionym, który może zmienić odcień drewna i uwydatnić jego usłojenie. Olej rozprowadza się na powierzchni podłogi z wykorzystaniem specjalnych szczotek. W efekcie drewno jest również zaimpregnowane.

Plusem olejowanej podłogi jest jej naturalny wygląd – drewno wygląda bardzo efektownie, a wszelkie szczeliny nie zostają zalepione. Drewno jest przy tym bardziej naturalne w dotyku. Oleje również pozwalają podłodze „oddychać”, dlatego też, jak zostało już wskazane, podłogi olejowane najlepiej nadają się do kuchni i łazienek, ale, oczywiście, mogą być stosowane w całym domu.

Olejowanie ma jednak swoje wady – zabezpieczona olejem podłoga jest bardziej narażona na zabrudzenia niż lakierowana, dlatego też trzeba regularnie pielęgnować ją z wykorzystaniem dedykowanych preparatów.

Pamiętaj o tym, że niezależnie od tego, na jaki rodzaj podłogi się zdecydujesz, powinna być ona wykonana przez ekspertów w tej dziedzinie. Jeżeli szukasz firmy parkieciarskiej z doświadczeniem w Warszawie, wybierz Parkiety dla Ciebie. Tutaj otrzymasz również fachową pomoc dotyczącą metody wykończenia podłogi oraz najlepszych preparatów do olejowania i lakierowania. Z ofertą firmy można zapoznać się bliżej pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *