Ocieplenie poddasza – jak zapewnić komfortowe warunki mieszkania

Ocieplenie poddasza – jak zapewnić komfortowe warunki mieszkania

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Posiadanie poddasza wiąże się jednak z koniecznością jego efektywnej izolacji. Najlepiej sprawdza się tu izolacja celulozowa, np.: isofloc F. Wykonanie prawidłowego ocieplenia pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła, ale również komfortowo użytkować pomieszczenia o każdej porze roku.

Najważniejszym elementem, który ma wpływ na jakość użytkowania poddasza jest ocieplenie – prawidłowo wykonane niweluje wpływ mostków termicznych, ogranicza straty ciepła, zapewnia również doskonałą ochronę przed hałasem i nadmiernym przegrzewaniem pomieszczeń. Do ocieplenia poddasza coraz rzadziej stosuje się materiały z wełny mineralnej czy styropianu. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na wykorzystanie celulozy, która posiada lepsze parametry izolacyjne i jest przy tym materiałem bardziej przyjaznym dla środowiska, co ma znaczenie zwłaszcza przy budowie domów energooszczędnych.

Dlaczego ocieplenie poddasza jest tak ważne?

Inwestor musi mieć świadomość tego, że wykorzystanie najnowocześniejszego systemu grzewczego przy braku efektywnej izolacji generuje znaczące koszty związane z ogrzewaniem domu. Dach, z racji swojej powierzchni, jest miejscem występowania największych strat ciepła.

Źle ocieplone poddasze może być źródłem wielu kłopotów, począwszy od wysokich rachunków za ogrzewanie, niskiej temperatury pomieszczeń zimą i bardzo wysokiej latem, poprzez hałas, na degradacji konstrukcji drewnianej kończąc. Istnieje zatem wiele powodów, dla których warto wykonać prawidłową izolację poddasza:

  • ograniczenie strat ciepła,
  • poprawa komfortu użytkowania pomieszczeń,
  • wyciszenie wnętrz,
  • ograniczenie ryzyka rozwoju grzybów i pleśni,
  • bezpieczeństwo w przypadku pożaru

Celuloza – materiał izolacyjny nowej generacji

Rynek materiałów izolacyjnych oferuje wiele rozwiązań, które można wykorzystać do ocieplenia poddasza. Na ich tle szczególnie wyróżnia się izolacja z ekologicznego materiału celulozowego isofloc F. Charakteryzuje się on bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła: λd 0,037 W/m*K – zapewniając tym samym uzyskanie lepszej izolacyjności przy zastosowaniu mniejszej grubości materiału. Dodatkowo celuloza ma bardzo wysoki współczynnik ciepła właściwego c=2,1 kJ/kg, co ma bezpośredni wpływ na tworzenie we wnętrzach przyjaznego mikroklimatu (brak przegrzewania pomieszczeń latem). Zastosowanie materiału isofloc F pozwala również znacząco poprawić akustykę pomieszczeń, a optymalna oporność na przepływ powietrza r > 6kPa sprawia, że poddasze jest chronione przed przewiewami.

Ważnym aspektem jest również ochrona przeciwpożarowa konstrukcji. isofloc F to materiał, który posiada klasę reakcji na ogień B, s-2 d0. Oznacza to, ze jest materiałem bezpiecznym, nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia, a w razie pożaru ulega zwęglaniu chroniąc tym samym konstrukcję drewnianą dachu.

Parametry techniczne isofloc F sprawiają, że może być z powodzeniem montowany na poddaszach o różnej konstrukcji.

Montaż celulozy metodą wdmuchiwania

Wybór materiału determinuje sposób jego montażu.  Źle dobrany materiał w połączeniu z brakiem doświadczenia ekipy budowlanej i złym montażem może wyrządzić inwestorowi wiele szkód i narazić go na ogromne koszty związane z remontem. Dotyczy to zwłaszcza materiałów stałokształtnych, które ze względu na technologię montażu wymagają dużej dokładności ułożenia, w celu uzyskania projektowanej izolacyjności przegrody.

Zdecydowanie najbardziej precyzyjne jest ocieplenie poddasza w technologii wdmuchiwania celulozy, np. isofloc F. Ten sposób wykonywania izolacji jest dużo łatwiejszy techniczne niż montaż wełny czy styropianu, które trzeba mozolnie wymierzać i docinać, tak aby uniknąć nieszczelności, które są później powodem utraty ciepła.

ocieplenie-poddasza-isofloc-f-miedzy-krokwiami

Podstawową zaletą metody wdmuchiwania jest fakt, że izolację można wykonywać na dowolnym etapie budowy domu. Metoda wdmuchiwania nie wymaga również całkowitego ukończenia adaptacji poddasza, a całość pracy może wykonać dwuosobowa ekipa wyposażona w specjalny agregat. Wykonanie izolacji poddasza zajmuje wtedy maksymalnie kilka dni.

Podczas montażu wykorzystana zostaje maszyna wdmuchująca materiał. Zastosowanie tej technologii umożliwia dotarcie celulozy nawet w trudno dostępne miejsca. Celuloza szczelnie wypełnia przegrodę i dokładnie przylega do drewnianej konstrukcji, tworząc jednorodną warstwę izolacyjną.

Pozostałe zalety materiału isofloc F to:

  • brak obciążania konstrukcji budynku,
  • ochrona konstrukcji przed występowaniem pleśni i wilgoci,
  • ponad pięćdziesięcioletnia trwałość użytkowa,
  • brak negatywnego oddziaływania na zdrowie,
  • ekologiczność rozwiązania.

Więcej informacji na temat izolacji poddasza materiałem isofloc F można uzyskać odwiedzając stronę producenta Derowerk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *