Mycie dachu – sposób na nowy, odświeżony dach

Mycie dachu – sposób na nowy, odświeżony dach

Dachy bez przerwy narażone są na czynniki atmosferyczne – takie jak słońce, opady czy temperatura – oraz zabrudzenia. Przez to po dłuższym czasie jego powierzchnia może wyglądać zupełnie inaczej niż na początku. Często w takich momentach ludzie decydują się na malowanie. Jednak porządne czyszczenie może całkowicie zmienić wygląd dachu. Do tego stopnia, że kładzenie farby nie będzie konieczne!

Rodzaje zabrudzeń dachu

Można wyróżnić dwa rodzaje zabrudzeń, które mogą pojawić się na dachu:

  • komunikacyjne,
  • biologiczne.

Pierwsze pochodzą z otoczenia miejskiego. Należą do nich takie substancje, jak kurz, pył czy sadza. Nie są zbyt uciążliwe w czyszczeniu. Jednak zbytnie nagromadzenie ich może znacznie pogorszyć walory estetyczne. Właśnie dlatego warto regularnie zajmować się myciem dachu.

O wiele poważniejszym przeciwnikiem są zabrudzenia biologiczne. Należą do nich mchy, porosty czy grzyby. Mogą prowadzić do degradacji dachówki przez zagnieżdżanie się w jej niedoskonałościach. Dodatkowo wraz z nadejściem ujemnych temperatur mogą powodować mikro pęknięcia. Nawet susza sobie z nimi nie poradzi – potrzebne są o wiele poważniejsze środki.

Proces mycia dachu

Na początek dach zostaje sprawdzony pod względem jego stanu technicznego. Następnie na dachówkę zostaje nałożony środek powierzchniowo czynny, który dostaje się do najmniejszych szczelin i neutralizuje wszelkie biologiczne zabrudzenia.

Kolejnym etapem jest użycie myjek wysokociśnieniowych w celu ściągnięcia pozostałych zabrudzeń. Wykorzystane ciśnienie jest dostosowane do rodzaju dachu, by nie spowodowało uszkodzeń.

Uszkodzone dachówki wykryte podczas sprawdzania technicznego zostają wymienione. Dzięki temu dach wróci do czasów swojej świetności.

Jakie dachy można umyć?

Procesowi czyszczenia można poddać praktycznie każdy rodzaj dachu. Przykładowo Grupa Biotop jest w stanie umyć:

  • ceramiczne,
  • blaszane,
  • cementowe.

W swojej ofercie ma także czyszczenie dachówki z ciężkich zabrudzeń, które może być konieczne, jeśli inne metody zawiodą.

W zależności od rodzaju dachu jego mycie może wyglądać zupełnie inaczej. W przypadku dachówki ceramicznej wykonuje się je za pomocą myjek wysokociśnieniowych z tak dostosowanymi parametrami, by uniknąć powodowania uszkodzeń. Oprócz tego wykorzystywana jest specjalna chemia, zajmująca się wszelkiego rodzaju zabrudzeniami biologicznymi.

W przypadku dachów blaszanych nie trzeba się już tak martwić, jeśli chodzi o ciśnienie wody. Wykorzystywane są najmocniejsze maszyny, ponieważ siła czyszczenia musi być maksymalna. W innym przypadku trudno będzie usunąć wszystkie zabrudzenia. A należy zrobić to dokładnie, by umyta powierzchnia była całkowicie czysta.

Cementowe dachówki ze względu na swoją kruchość wymagają najwięcej uwagi. Nawet nie chodzi o używane maszyny, ale nawet nieumiejętne poruszanie się po nich może doprowadzić do pęknięć. Dodatkowo proces czyszczenia ich wymaga specjalnych detergentów, które będą w stanie poradzić sobie z każdym możliwym rodzajem zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *