Modułowe domy – gdy nam się spieszy

Modułowe domy – gdy nam się spieszy

Marzenie o wybudowaniu własnego domu, który stanie się najmilszym miejscem na ziemi, najczęściej wiąże się nie tylko z niemałymi nakładami finansowymi, ale przede wszystkim z bardzo długim procesem, wymagającym stalowych nerwów i rozwiązywania rodzących się problemów.

Na szczęście współczesne budownictwo pokonuje napotykane przeszkody, sprowadzając do minimum czas wzniesienia obiektu, i ryzyko przedłużenia w czasie jego realizacji. Dom modułowy na polskim rynku wydaje się dopiero raczkować, jednak Skandynawowie od wielu lat z powodzeniem wykorzystują tą niemalże idealną technologię.

Dom modułowy - przykład

Niczym trwałe klocki

Cechą wyróżniającą te budynki na tle tych wznoszonych metodami tradycyjnymi jest fakt, że prawie w 80 % powstają w specjalistycznych fabrykach, które precyzyjnie, a więc zgodnie z założeniami i projektem, tworzą poszczególne prefabrykaty. Szeroka paleta zalet kusi i sprawia, że Inwestorzy coraz częściej korzystają z doświadczenia Skandynawów, przenosząc je na rodzime pole. Od momentu zamówienia do montażu zazwyczaj nie mija więcej jak kwartał. Najczęściej opierają się one na konstrukcji szkieletowej, która znana jest z łatwości zmiany i modernizacji, oraz rozbudowy budynku. Systemy modułowe są zaawansowanym sposobem wznoszenia obiektów w oparciu o technologię szkieletu drewnianego. Bez trudu można stworzyć dom kondygnacyjny, a przede wszystkim energooszczędny, spełniający rygorystyczne wymagania takich budynków. Nie bez znaczenia są tutaj materiały gwarantujące niski współczynnik przenikania ciepła ścian, które są docieplone wełną mineralną. Dodatkowo, bez przeszkód można wdrożyć system domu inteligentnego, a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Modułowy dom - przykład

Dom z fabryki

Jak już zostało to nadmienione, dom modułowy powstaje przede wszystkim w fabryce i to tam mają miejsce prace konstrukcyjne i część wykończeniowych. Gotowe moduły są transportowane na miejsce finalnego montażu i łączone na uprzednio wykonanych fundamentach. Zaznaczmy, że te opierają się na płycie fundamentowej o specjalnej konstrukcji gwarantującej odpowiednią nośność i stabilność. Rozróżnia się dwa podstawowe systemy powstawania takich obiektów mieszkalnych – domy modułowe z keramzytobetonu oraz domy modułowe szkieletowe. Te pierwsze opierają się na stalowych ramach konstrukcyjnych wypełnianych keramzybetonem. Natomiast wspomniany drugi rodzaj to ta sama idea, ale odmienna konstrukcja – w tym przypadku szkieletowa. Oba rodzaje spełniają wszystkie oczekiwania jakie stawiamy nowemu budownictwu. Uzbrojone w wentylację oraz ogrzewanie ( do wyboru: gazowe lub elektryczne), dobrze wykończone są komfortowymi i – co istotne – nie drogimi w utrzymaniu domami.

Nowoczesna alternatywa

Skandynawowie już dawno postawili na konstrukcje domów modułowych. Dla nas to przede wszystkim oszczędność pieniędzy i błyskawiczne tempo realizacji marzeń. Z praktycznego punktu widzenia mają o wiele lepsze możliwości niż domy tradycyjne, mogą stanąć nawet na bardzo trudnym i wymagającym terenie, a dodatkowo w każdym momencie dostosowują się do zmieniających się potrzeb domowników – pozwalają na szybką rozbudowę.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.flickr.com

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Modułowe domy – gdy nam się spieszy

  1. Jest bardzo ciekawym sprowadzanie bryły budynku do kształtu pudełka domu drewnianego. Jednak w polskiej mentalność przeważają koncepcje dworkowe wielkie kolumny itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *