Mieszkanie w piwnicy – jak przystosować pomieszczenie

Mieszkanie w piwnicy – jak przystosować pomieszczenie

Niegdyś stanowiły podstawę każdego domu, skrywając pralnie, spiżarnie, kotłownie, składzik z narzędziami – słowem wszystko to, czego właściciele nie chcieli pokazywać swoim gościom.

Dzisiaj piwnice rzadko pełnią aż tak rozbudowane funkcje, w nowoczesnym budownictwie są rzadkością, a w tych domach, w których są obecne, stara się je przemianować na bardziej praktyczne cele.

Kosztowna metamorfoza

Rzeczywiście piwnica może stać się dodatkową powierzchnią mieszkalną, zwłaszcza, jeśli spełnia pewne wymagania. Pierwszym pytaniem, jakie stawia sobie jej właściciel, to oczywiście cena. Tutaj nie ma co liczyć na małe koszta – adaptacja to dość duży wydatek, jednak biorąc pod uwagę kryjące się za nią możliwości i zwiększenie komfortu i funkcjonalności domu, staje się opłacalną inwestycją. Oszacowanie kosztów musi zostać oparte o rzetelnie wykonany kosztorys ujmujący konieczne instalacje oraz prace modernizacyjne. Koniecznie należy sprawdzić :

  • wysokość pomieszczeń piwnicznych, która na cele mieszkaniowe powinna wynosić 2,5 metra, ale już na siłownię czy domową saunę 2,2 metra ( mniejsza wysokość wymusza uzyskanie prawidłowej poprzez obniżenie podłogi);
  • rozmieszczenie i wielkość stolarki okiennej; głównym elementem jest optymalna szerokość w granicach 90 – 120 cm (brak okien, lub mniejsza szerokość wiąże się z wykonaniem nadproży w ścianach nośnych)
    warunki gruntowo – wodne; idealnie, jeśli grunty są przepuszczalne, a woda gruntowa znajduje się ponad metr od podłogi;
  • wilgotność piwnicy; idealna to ta, w której zjawisko zawilgocenia w ogóle nie występuje
    istniejące ocieplenie murów zewnętrznych; jeśli ich brak, trzeba odsłonić mury i wykonać termoizolację przy użyciu polistyrenu ekstrudowanego.

Do wszystkich prac, jakie trzeba ująć w kosztorysie, zalicza się także instalacja elektryczna, kanalizacja, ogrzewanie oraz wykończenie i aranżację wnętrz.

Remont piwnicy i mieszkanie w niej

Nieoceniona pomoc fachowców

Wydawać by się mogło, że przemianowanie piwnicy na pomieszczenia użytkowe nie jest niczym wymagającym. Nic bardziej mylnego – podziemia domu to głównie ściany nośne i fundamenty całej konstrukcji, której w żaden sposób nie można uszkodzić. Modernizacja może wręcz przypominać pracę chirurga, ale jeśli jest wsparta ze strony konstruktora i architekta, nie powinno nas nic zaskoczyć.
Jednym z drażliwych elementów są schody, które w swojej pierwotnej wersji najczęściej są dość wąskie, a niejednokrotnie i strome. Należy je dostosować do obowiązujących norm, przy czym trzeba zauważyć, że ingerencja w ten element to zmiana w całej konstrukcji – także ścian nośnych i stropu. Analogicznie sytuacja rysuje się w przypadku zwiększania lub wykuwania otworów okiennych, i budowie nadproży. Te koniecznie muszą zostać zaprojektowane i wykonane wedle wskazówek konstruktora. Prawdziwym piwnicznym wyzwaniem okazuje się być kanalizacja. W domach z tzw. głębokimi piwnicami, sanitariaty mogą znaleźć się poniżej odpływów kanalizacyjnych. Taki problem da się jednak rozwiązać instalując przepompownię, która na szczęście nie jest drogim urządzeniem.

Nowa podłoga w piwnicy

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac pamiętajmy, by realnie ocenić możliwości lokalowe piwnicy, a także skonfrontować je z kosztami jakie będziemy musieli ponieść.

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.flickr.com

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Mieszkanie w piwnicy – jak przystosować pomieszczenie

  1. Koleżanka z roku miała stancję u rodziny i mieszkała w takim “zrobionym” mieszkanku. Niby było ocieplenie, ale jednak czuło się klimat piwniczny. Chyba samo osadzenie w ziemi tak tworzy, zresztą nie wiem. Sufit jest niski, co tez ma swoje wady. Z piwnicy nie da się do końca zrobić klimatu normalnego, czyli dziennego. Jedyny plus podczas upałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *