Konserwacja pilarki spalinowej. O czym należy pamiętać?

Konserwacja pilarki spalinowej. O czym należy pamiętać?

Pilarka spalinowa jest bardzo praktycznym urządzeniem, które przyda się każdemu ogrodnikowi, bo za jej pomocą można szybko i bezproblemowo przyciąć gałęzie, ściąć drzewo i pociąć drewno na opał. Istotne jest to, aby prawidłowo eksploatować sprzęt, niezbędny jest też regularny serwis pilarki spalinowej. Ma to szczególne znaczenie przed sezonem i po jego zakończeniu. Wiele czynności można wykonać samodzielnie, a niektóre powinno się zlecić doświadczonym fachowcom, czyli oddać do profesjonalnego serwisu.

Na czym polega konserwacja pilarki spalinowej?

Zimą rośliny znajdują się w hibernacji, dlatego można odłożyć pilarkę spalinową i przejść do wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych. W większości przypadków pilarki spalinowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ich użytkownicy mogli wykonać tego typu czynności we własnym zakresie. Coroczny serwis sprzętu jest konieczny do tego, żeby był sprawny i bezpieczny w użyciu i w celu wydłużenia okresu jego żywotności. Przed przystąpieniem do wykonywania prac konserwacyjnych powinno się założyć rękawice ochronne. Potem można już przejść do obejrzenia pilarki w poszukiwaniu oznak zużycia. Jeśli jakieś podzespoły będą porysowane lub uszkodzone, to powinno się je wymienić na nowe i oryginalne elementy. Kolejnym krokiem jest demontaż osłon pilarki, wystarczy odkręcić śruby, po czym można oczyścić z zabrudzeń szczeliny i łopaty wentylatora przy pomocy płaskiego pędzla. Idealnie sprawdza się tutaj sprężarka, przy użyciu której można pozbyć się zanieczyszczeń bezinwazyjne i szybko, nawet z trudno dostępnych miejsc.

Jedną z prac konserwacyjnych pilarki jest sprawdzenie stanu sprężyny rozrusznika, po zwolnieniu mocowania będzie można z łatwością pozbyć się brudu pędzelkiem. Potem przechodzi się do czyszczenia okolic cylindra, żeber, komory gaźnika, filtra powietrza. W przypadku mocno zniszczonego filtra zaleca się wyjęcie go i umycie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Sprawdzić trzeba też stan świecy zapłonowej i w razie potrzeby wymienić ją. Zakonserwować należy również okolice sprzęgła pilarki, bo właśnie tam zbiera się sporo wiór podczas cięcia. Wymaga to odkręcenia jego osłony, należy też od razu sprawdzić stan taśmy hamulca, może być konieczna jej wymiana. Konieczne jest naostrzenie łańcucha pilarki. Na jego zużycie wskazują krótkie oczka i skrócenie zębów. Ostrzenie odbywa się przy użyciu pilnika, który ustawia się na prowadniku pod właściwym kątem. Istotne jest to, aby prowadnica się nie ruszała, a do ostrzenia zębów należy używać obu rąk. Pamiętać trzeba również o prawidłowym naciągnięciu łańcucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *