Kolor ścian w salonie – jaki wybrać?

Kolor ścian w salonie – jaki wybrać?

Zmiana koloru ścian, wiążąca się z metamorfozą wystroju salonu, to niewątpliwie ogromne wyzwanie. Pragniemy dobrać taki odcień, by idealnie pasował do wnętrza i doskonale współgrał z naszą wizją pomieszczenia. Zanim zdecydujemy się na pomalowanie salonu, warto poszukać przykładowych projektów i zdjęć pomieszczeń. Będą one nie tylko stanowiły źródło inspiracji, ale ponadto pomogą nam stworzyć wizję idealnie dopasowanych do siebie kolorów.

Gdzie szukać inspiracji?

We współczesnych czasach nie powinno być z tym żadnego problemu. Doskonałą bazę gotowych inspiracji stanowią zdjęcia umieszczane w katalogach dotyczących wystroju wnętrz czy też w Internecie – na blogach i stronach o tematyce tyczącej się dekorowania pomieszczeń.

Możemy także posłużyć się programem umożliwiającym wirtualne pomalowanie ściany danego pokoju. Wystarczy wgrać zdjęcie, które później dowolnie edytujemy zmieniając kolory poszczególnych murów. Takie oprogramowanie pozwala nam na zobrazowanie naszych wizji i sprawdzenie jak wybrane przez nas odcienie będą ze sobą współgrać.

Jaki kolor ścian w salonie będzie najlepszy?

Zanim zdecydujemy jaki kolor ścian wybrać, warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią nam tą decyzję.

Przede wszystkim czy remontując salon będziemy zakupywać nowe meble, czy też pozostawimy stare. Odcień ścian powinien współgrać z całokształtem – umeblowaniem wnętrza oraz kolorem podłogi. Poszczególne elementy powinny tworzyć wspólną całość i ładnie się komponować.

Inną ważną kwestią jest wielkość naszego salonu. Należy pamiętać, iż ciemne kolory wizualnie zmniejszają pomieszczenie, z kolei jasne odcienie mogą je optycznie powiększyć. Ta sama zasada dotyczy jasności pokoju. Ciemne kolory będą się lepiej prezentowały w doświetlonym salonie, z kolei jasne ożywią pomieszczenie, w którym tego światła jest za mało.

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu wraz z rodziną lub oddajemy się chwilom relaksu – oglądając dobry film lub czytając ciekawą książki. Aby każdy domownik czuł się komfortowo, pomieszczenie powinno dawać poczucie bezpieczeństwa, sielskości i rodzinnego ciepła. Wnętrze to powinno być utrzymane raczej w stonowanych, ciepłych kolorach. Najlepiej postawić na odcienie beżu, jasnej żółci lub szarości, delikatnego różu oraz brązu.

Nie zawsze musimy malować wszystkie ściany salonu tylko i wyłącznie na jeden kolor. Warto postawić na kompozycję dwóch, współgrających ze sobą barw. Idealne połączenie stanowią m.in. ciemny beżowy i jasny żółty, delikatny szary i stanowczy pomarańczy czy też złamana biel i czerwień lub fiolet.

Decydując się na połączenie z sobą dwóch kolorów, warto pomyśleć w jaki sposób pomalować ściany. Modną kompozycją w ostatnich czasach stało się malowanie trzech ścian na jeden, jaśniejszy, spokojny kolor oraz jednej ściany farbą o stanowczej, żywej barwie.

Należy przede wszystkim pamiętać, aby w salonie panowała przyjemna, rodzinna atmosfera. To właśnie dzięki użyciu odpowiednio dobranych kolorów możemy stworzyć pomieszczenie emanujące ciepłem, bezpieczeństwem i beztroską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *