Kocioł gazowy w starszym domu – jaka moc będzie odpowiednia?

Kocioł gazowy w starszym domu – jaka moc będzie odpowiednia?

W starym budownictwie stosuje się zwykle niewydajne kotły węglowe, które nie dość, że wymagają regularnej obsługi, to jeszcze przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wtedy, gdy liczy się komfort, najlepszym wyborem będzie zamontowanie kotła gazowego – to praktycznie bezobsługowe urządzenie, które również jest ekologiczne i czyste.

Starsze budownictwo znacznie różni się od tego nowoczesnego – inne materiały budowlane oraz techniki przekładają się przede wszystkim na inne parametry izolacyjne budynku, co z kolei oznacza większe zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania wszystkich pomieszczeń.

W okresie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło dla centralnego ogrzewania jest ciągłe. Wtedy, gdy kocioł ma służyć także do podgrzewania wody użytkowej, zapotrzebowanie na C.W.U. występuje jedynie wtedy, gdy woda jest pobierana i musi być podgrzana. Zatem przy doborze właściwego kotła pod uwagę trzeba wobec tego wziąć szereg czynników, między innymi jest to powierzchnia budynku, jego poziom izolacji, zastosowana stolarka okienna i drzwiowa, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla domowników.

Eksperci zalecają, aby przed zmianą instalacji przeprowadzić termoizolację budynku, żeby tym samym poprawić jego parametry izolacyjne. Jednak wtedy, gdy nie jest to możliwe, w takim przypadku ilość energii wymagana do ogrzania domu będzie już większa. Szacuje się, że dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych będzie wymagał 15-20 kW energii cieplnej, dlatego też kocioł o mocy około 20-25 kW będzie wystarczający.

Warto jednak pamiętać o tym, że ocieplony budynek będzie wymagał nawet o połowę mniej energii, dlatego też termoizolacja rzeczywiście powinna być rozważona, biorąc pod uwagę koszty gazu.

Zatem jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe koszty dla starszego budownictwa mogą być wyższe niż dla nowego domu jednorodzinnego. Warto więc skonsultować się z ekspertem, który będzie mógł wtedy dopasować odpowiednie urządzenie na podstawie zapotrzebowania budynku na energię cieplną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *