Kocioł do 7kw – zastosowanie i poradnik

Kocioł do 7kw – zastosowanie i poradnik

Warto wiedzieć o tym, że z każdym sezonem grzewczym pogarsza się jakość powietrza w naszych polskich miastach. Odpowiedzialne za to jest zjawisko niskiej emisji. Wszelkie zanieczyszczenia, związki chemiczne czy pyły wydobywają się z nieefektywnych pieców. Już od 2019 roku obowiązują regulacje prawne, które zabraniają korzystać z kotłów na paliwo stałe poniżej klasy 5.

Kotły na paliwo stałe klasy 5

Na rynku możemy znaleźć obecnie tylko i wyłącznie kotły na paliwo stałe klasy 5. Wszystkie inne zostały wycofane ze sprzedaży wraz z wejściem regulacji prawnych. Rozporządzenie wymaga tego, że kotły muszą mieć świadectwo, które potwierdza uzyskanie 5 klasy emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Dotyczy ona granicznej emisji tlenku węgla oraz innych substancji oraz minimalną sprawność kotła, który pracuje na pełnej mocy czy na mocy zredukowanej do 30%. Jeżeli wymagania te nie zostaną spełnione, kocioł zostaje zdeklasowany do niższej klasy.

Obecnie norma wyróżnia trzy klasy kotłów, czyli 3, 4 i 5. Im wyższą klasę posiada kocioł, tym większą posiada sprawność. Za tym idzie także czystsze spalanie paliwa. Od roku 2020 w nowych domach można posiadać tylko kotły, które spełniają wymogi Ekoprojektu, które są określone w dyrektywie Unii Europejskiej.

Jeżeli chcemy wykorzystywać kocioł na paliwo stałe do podgrzewania ciepłej wody, musimy pamiętać o sposobie jej ogrzewania. Warto więc zakupić zasobnik pojemnościowy oraz zagospodarować na niego miejsce. Czasami potrzebna będzie także instalacja dużego zasobnika wody grzewczej, który będzie pracował jako bufor. Takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy chcemy łączyć kocioł na paliwo stałe z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Świetne kotły tego typu znajdziesz na https://wozny-kotly.pl/sklep-wozny/kotly-co-5-klasy-z-podajnikiem/kotly-na-ekogroszek/piec-5-klasa-ecodesign-kociol-z-podajnikiem-na-ekogroszek-lider-piec-o-mocy-7-kw/

Kotły Ekoprojekt

Takie kotły na paliwo stałe zyskują wyższą sprawność, dzięki czemu zużywają mniej paliwa niż inne urządzenia o gorszych parametrach. Dodatkowo większa sprawność kotła sprawia, że temperatura spalin wylotowych jest mniejsza. Więc przy mocy kotła o zredukowanej mocy do 30%, temperatura spalin wylotowych wynosi mniej więcej 70 stopni Celsjusza.

W takim przypadku komin może być narażony na działania korozyjne. Ważne jest więc, żeby kotły współpracowały z izolowanymi systemami kominowymi, które są odporne na działanie kondensatu. Jeżeli pominiemy ten czynnik możemy narazić się na przenikanie wilgotnych spalin do wnętrza budynku. Przez brak izolacji cieplnej komina możemy spodziewać się dalszego wychładzania spalin, co znacząco osłabia ciąg kominowy.

Jak wybrać odpowiednią moc kotła?

Przy wyborze odpowiedniego kotła do naszego domu musimy najpierw określić moc, jaka będzie potrzebna do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Koniecznie jest więc sprawdzenie, jaką powierzchnię mamy do ogrzania. Następnie do tej powierzchni dobieramy odpowiednią moc kotła.

Kotły 5 klasy o mocy 7 kW są w stanie ogrzać powierzchnię do 70 metrów kwadratowych. Jednak powierzchnia ta jest ustalona orientacyjnie w zależności od grubości oraz rodzaju ocieplenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jakie paliwo chcemy używać do ocieplania budynku. W przypadku, kiedy używamy paliwa zastępczego o mniejszej kaloryczności, jak na przykład drewno, moc kotła powinna być o stopień wyższa.

To samo dotyczy instalacji grzewczej. Jeżeli jest ona nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a sam budynek jest naprawdę dobrze ocieplony, możemy zdecydować się na moc kotła o jeden stopień mniejszy. Warto zaznaczyć, że do powierzchni ogrzewanej nie musimy wliczać pomieszczeń, które są bardzo rzadko ogrzewane. Mowa tutaj na przykład o garażu czy piwnicy. Może to prowadzić do przewymiarowania kotła, przez co raczej nie będzie on pracował z zalecaną temperaturą.

Dofinansowanie

Jeśli zależy Ci na wymianie pieca na kocioł 5 klasy, który spełnia wymagania Ekoprojektu, możesz liczyć na dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Jego celem jest likwidacja problemu niskiej emisji oraz innych zanieczyszczeń. Program Czyste Powietrze skupia się na wymianie starych pieców oraz na termomodernizacji domów jednorodzinnych. W ten sposób domy jednorodzinne o wiele efektywniej będą zarządzać energią. Maksymalny koszt, od którego liczona jest ta dotacja to 53 tysiące złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *