Jakie karnisze warto wybrać?

Jakie karnisze warto wybrać?

Wybór karniszy nie jest sprawą prostą. Oferta drążków jest bardzo bogata. Można zastanawiać się nad zakupem klasycznych drewnianych lub eleganckich metalowych karniszy. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z montażem. Przy opisach poszczególnych drążków widnieje adnotacja, że są to karnisze sufitowe, bądź mocowane do ściany. Które wybrać i dlaczego? Sprawdźmy, co sądzą na ten temat fachowcy.

Personel większości sklepów z karniszami bardzo chętnie udziela informacji i swoim asortymencie. Warto zasięgnąć takiej porady, nawet jeśli korzystamy z zakupów w sklepie internetowym. Specjaliści podpowiedzą, jak długi drążek dobrać, jakie końcówki, ile wsporników zamontować i jak. Bardziej indywidualną kwestią, jest wybór rodzaju karniszy, choć i tu można pokusić się o kilka ogólnych rad.

Jak dobrać karnisze do mieszkania?

– Karnisze dobieramy do wnętrza. Powinny harmonizować z istniejącymi lub planowanymi elementami dekoracyjnymi: kolorem podłogi, mebli, stylem lamp. Taki wybór sprawia, że pomieszczenie jest spójne i harmonijne. Można też zdecydować się na rozwiązanie kontrastowe, które sprawia, że to karnisze stają centralnym elementem wystroju. Częstym rozwiązaniem jest też montaż różnych karniszy do różnych pomieszczeń – mówi Agata Zając ze sklepu rena.pl.

Do salonu, sypialni polecane są drążki metalowe. Neutralny kolor, gładkie wykończenie w połysku lub macie dobrze komponuje się współgra z przeznaczeniem obu pomieszczeń, ich wystrojem, jak i większością tkanin.

Na okna w kuchni i do łazienek często wybierane są tzw. zazdrostki, czyli krótkie firanki lub zasłonki na cienkich drążkach montowanych bezpośrednio na oknach. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne, bo nie zajmuje wiele miejsca. Dodaje też tym wnętrzom wyjątkowego uroku i ciepła.

Do pokoi dziecięcych można dobrać typowo dziecięce karnisze, choć tu często dobierane są drążki uniwersalne np.: karnisze metalowe, a dziecięcą dekorację stanowią firanki lub zasłony z motywami z bajek lub w delikatnych, pastelowych kolorach.

Nowoczesne karnisze – zagadnienia techniczne

– Karnisze dobiera się do długości okna. Zasada mówi, że do szerokości okna należy doliczyć jeszcze po 15-20 cm z każdej strony. Jeśli drążek ma końcówki, to do jego całkowitej długości należy jeszcze uwzględnić ich wymiary – zwraca uwagę A. Zając (rena.pl). Wybór końcówek jest bardzo duży. Od niewielkich kulek, dużych geometrycznych kształtów, po kwiatowe ornamenty. Końcówki bardzo podnoszą walory dekoracyjne karniszy, zwłaszcza, że często są jeszcze dodatkowo zdobione kryształkami lub pojawiają się na nich frezowania.

Drążki standardowej długości są oferowane od 120 do 480 cm. Grubość drążka dobiera się proporcjonalne do szerokości okna i ciężaru tkaniny. Im szersze okno i cięższa dekoracja, tym grubszy powinien być drążek. Najczęściej wybierane są drążki o przekroju 16 mm, choć są też w sprzedaży drążki grubsze o profilu 19, a nawet 25 mm.

Karnisze są sprzedawane w komplecie ze wspornikami. Pamiętajmy, że powyżej długości 2,20 m, niezbędny jest dodatkowy wspornik, by karnisz był stabilny i nie odkształcał się pod wpływem ciężaru dekoracji okiennych.

Zakup karniszy nie jest codziennym wydarzeniem, więc choćby z tego powodu warto przejrzeć dokładnie ofertę sklepów z akcesoriami okiennymi. Wybór nowoczesnych karniszy metalowych, czy karniszy sufitowych to dobra decyzja, bo ładny drążek zdobi i sprawia, że tkaniny wybrane za zasłony, czy firany, a także sposób ich upięcia będą mogły być w odpowiedni sposób wyeksponowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *