Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać myjkę dla siebie, znalazłeś odpowiedni artykuł.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Większość osób nie lubi czyścić samochodów i powierzchni na zewnątrz domu. Nic dziwnego, zwykle nie jest to ani proste, ani przyjemne. Zajmuje też sporo czasu. Na szczęście istnieją myjki ciśnieniowe, które po dodaniu odpowiedniego detergentu, znacząco przyspieszają proces czyszczenia. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać myjkę dla siebie, znalazłeś odpowiedni artykuł.

Jak działa myjka?

Jej działanie nie jest szczególnie skomplikowane. Urządzenie po prostu emituje wodę pod ciśnieniem. Siła strumienia jest na tyle duża, że usuwa brud z nawet trudnych do wyczyszczenia chropowatych powierzchni (np. z betonu).

Dlaczego warto kupić myjkę?

Przede wszystkim dlatego, by ułatwić sobie życie. Myjka pozwala na zaoszczędzenie czasu i energii, czyni także czyszczenie zewnętrznych powierzchni znacznie przyjemniejszym procesem. Urządzenie pozwala na dokładniejsze mycie niż standardowe akcesoria jak szczotki i szmatki. Ważny jest także aspekt ekologiczny i finansowy: w przeciwieństwie do węża ogrodowego myjka pozwala na zaoszczędzenie wody, a co za tym idzie – także pieniędzy.

Myjka ciśnieniowa doskonale nadaje się do czyszczenia:

  • wszelkich pojazdów (m.in. samochodów, hulajnóg i rowerów)
  • maszyn rolnych i narzędzi
  • elewacji, schodów i innych betonowych powierzchni
  • altan, tarasów, balkonów oraz mebli ogrodowych

Myjka ciśnieniowa a wysokociśnieniowa

No dobrze, ale jakie urządzenie w takim razie wybrać? Dostępne na rynku modele różnią się przede wszystkim ciśnieniem, czyli ilością barów. Bez problemu można zakupić myjkę 50-, jaki i 100-, czy nawet 200-barową. Generalnie, im większe ciśnienie, tym skuteczniejsza w czyszczeniu myjka.

Zwykle podział na myjki ciśnieniowe a wysokociśnieniowo przebiega wzdłuż umownej granicy, która wynosi 130 barów. Przyjmuje się, że urządzenia o ciśnieniu powyżej wskazanego progu nadają się do profesjonalnego użytku. Biorąc to pod uwagę, można więc bezpiecznie założyć, że w domu z powodzeniem sprawdzi się myjka o mocy ok. 100 barów.

Inne parametry myjek – na co zwrócić uwagę?

Choć z pewnością najważniejsze, ciśnienie nie jest jedyną cechą która odróżnia od siebie poszczególne myjki. Decydując się na kupno urządzenia, warto zwrócić także uwagę na:

  • Wydajność powierzchniową – określa wielkość powierzchni (w m2), którą wyczyści się daną myjką w godzinę
  • Wydajność tłoczenia – na ogół im wyższa, tym efektywniej pracuje urządzenie. W domowych warunkach sprawdzi się wydajność na poziomie ok. 300-350 l/h
  • Moc w W lub kW – ten parametr jest ściśle powiązany z ciśnieniem. Zwykle z dużą ilością barów idzie w parze także duża moc. Należy jednak pamiętać, że im większa moc myjki, tym więcej pobiera ona prądu i jest mniej ekonomiczna
  • Waga – aby efektywnie korzystać z urządzenia, nie powinno ono być zbyt ciężkie. W przeciwnym razie szybko przyczyni się do zmęczenia rąk i całego ciała
  • Długość węża – ta cecha jest szczególnie istotna w przypadku konieczności czyszczenia dużych powierzchni. Należy koniecznie sprawdzić, czy wąż dołączony do myjki jest odpowiednio długi. Obecnie bez problemu można także zakupić urządzenia zasilane akumulatorem

Ile wody zużywa myjka?

Wyżej wspomniane zostało, że przeciętna myjka zużywa mniej wody niż wąż ogrodowy. Głównie zależy to od ilości barów, czyli ciśnienia. Większe ciśnienie oznacza mniejszy pobór wody. Pewnie jednak zastanawiasz się, ile dokładnie wynosi „mniej od węża ogrodowego”?

Cóż, wąż grodowy w ciągu godziny pracy może pobrać nawet 3000 l wody! W tym samym czasie myjka 100-barowa zużyje ponad 7 razy mniej wody, bo zaledwie 400 l. Jak wynika z prostego działania, stosunkowo wysoki koszt (w porównaniu ze zwyczajnym wężem ogrodowym) urządzeń do mycia ciśnieniowego zwróci się bardzo szybko, bo zaledwie po kilku zastosowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *