Dywany do domu – jak wybrać i gdzie położyć?

Dywany do domu – jak wybrać i gdzie położyć?

Dywan w domu to niewątpliwie dodatek, który potrafi zmienić wnętrze. Podkreśla jego styl, dodaje ciepła oraz sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje staje się bardziej przytulne. Pomaga on również porządkować przestrzeń oraz rozdzielać miejsca na poszczególne strefy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu

Wybierając dywan do swojego pomieszczenia zwróć uwagę na to jaką ma pełnić funkcję. Czy ma on powiększyć pomieszczenie, stać się jedynie eleganckim dodatkiem, czy stanowić centralny punkt naszego wnętrza. Decydując się na kupno dywanu przy jego wyborze kieruj się nie tylko wzorem ale przede wszystkim jego grubością, miękkością oraz materiałem z jakiego został wykonany. Wybierając dywan do salonu zwróćmy również uwagę na kształt pomieszczenia. Jeśli jest ono zbliżone do kwadratu dobrym wyborem będzie dodatek w owalnym bądź okrągłym kształcie. Jeśli zaś wnętrze jest przestronne warto postawić na dywan prostokątny. Aby optycznie powiększyć wnętrze wybierzmy dywan w jasnych odcieniach. Jeśli chcemy rozdzielić pomieszczenie na konkretne strefy, zamiast jednego dużego dywanu postawmy na kilka mniejszych.

Dywan w salonie

Dywany stanowią jeden z ważniejszych elementów wystroju salonu. W tym pomieszczeniu niewątpliwie powinien być on dobrej jakości oraz odporny na wszelkie zabrudzenia. W dzisiejszych czasach odchodzi się od kładzenia go pod meble. O wiele lepszy efekt uzyskamy, gdy rozłożymy go przed sofą czy fotelami, aby stanowił eleganckie dopełnienie wnętrza. Szczególną uwagę przy doborze dywanu do salonu powinna stanowić jego wielkość. Duży dywan umieśćmy w takiej odległości od ścian, aby w swobodny sposób móc ustawiać meble wzdłuż niego. Najlepiej jednak umieśćmy go tam, gdzie wyznaczyliśmy sobie strefę wypoczynku.

Dywan w sypialni

Oprócz funkcji dekoracyjnej w sypialni dywan ułatwia także wstawanie w chłodne poranki. Stawanie na ciepły i miły w dotyku dywan niewątpliwie poprawia komfort życia, dlatego ważne jest, aby umiejscowić go w taki sposób by każda z osób zamieszkujących dane pomieszczenie mogła swobodnie na nim stanąć.

Dywan w jadalni

Decydując się na dywan do jadalni należy pamiętać by zachować minimum metr odstępu od mebli. W przeciwnym razie możemy narazić się na ciągłe zahaczanie o kanty. Niezwykle ważne jest to, aby kształt dywanu był taki sam jaki stół, pod którym będzie on ustawiony. Pamiętajmy również, że w tym pomieszczeniu dywan narażony jest na różnego rodzaju zabrudzenia dlatego przy wyborze zwróćmy uwagę aby materiał, z którego jest wykonany pozwalał na stosunkowo łatwe pozbycie się plam.

Dywan w dziecięcym pokoju

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie nasza pociecha spędza bardzo dużo czasu. Dywan znajdujący się z nim powinien być duży i miękki tak, aby dziecko podczas zabawy na nim czuło się komfortowo. Kładąc dywan w pokoju dziecka warto zabezpieczyć go od spodu taśmą dwustronną bądź matą antypoślizgową tak, aby uniemożliwić jego przesuwanie. Dobry wybór będzie stanowił dywan wykonany ze sztucznych włókien. Są one łatwe do czyszczenia oraz stanowią alternatywę dla dzieci posiadających uczulenia. Jeśli jednak zależy nam na naturalnym włóknie wybierzmy cieńszy model, aby można było wyprać go w pralce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *