Dom parterowy z poddaszem czy bez?

Dom parterowy z poddaszem czy bez?

Stawiając swój pierwszy dom, zastanawiamy się nad wyborem projektu, zasięgamy rady u tych, którzy już się pobudowali, a także u różnych fachowców: ile kondygnacji, podpiwniczony czy nie, z poddaszem czy może bez… Wybieramy dom idealny dla nas, realizujemy inwestycję, wprowadzamy się i już mniej więcej po tygodniu mieszkania w naszym nowym, wspaniałym domu WIEMY, że gdybyśmy stawiali go jeszcze raz, zrobilibyśmy to inaczej, wybrali inne rozwiązania, skorzystali z innych porad.

Niestety, wszystkiego nie da się przewidzieć na etapie planowania. Dopiero w praktyce okazuje się, ze jednak nie przepadamy za bieganiem po schodach, że sypialnia na poddaszu to zły pomysł, bo gorąco albo, że podpiwniczenie na nic nam się nie przydaje, a garaż powinien być raczej dwustanowiskowy i w bryle domu, a nie wolnostojący… lub że na przykład przydałoby się dodatkowe piętro, aby część rodziny mogła cieszyć się większą prywatnością. To wszystko prawda. Dlatego rację mają i ci, którzy rekomendują dom parterowy i ci, którzy wolą parterowy z poddaszem użytkowym. Większość bowiem zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb. Jest niewiele – powiedzmy – obiektywnych ZA i PRZECIW w kwestii poddasza. Oto kilka z nich…

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Na początek dobra wiadomość dla fanów jednego i drugiego rozwiązania. Domy parterowe, jak również parterowe z poddaszem to popularne i modne dziś opcje, dlatego w każdym biurze architektonicznym znajdziemy bardzo duży wybór gotowych projektów tego typu. Nie trzeba zatem wydawać pieniędzy na indywidualny projekt domu, gdyż z powodzeniem można – za o wiele niższą cenę – zaadaptować do własnych potrzeb projekt gotowy.

Kiedy przydaje się poddasze?

  • To świetna opcja, jeśli chcemy szybko i niewielkim kosztem powiększyć przestrzeń mieszkalną, bo na przykład powiększyła nam się rodzina i potrzebny jest dodatkowy pokój dla dziecka. Poddasze użytkowe łatwo zaadaptować do pełnienia takiej funkcji. Warto zatem mieć tego typu „wyjście awaryjne”.
  • Parter i poddasze mogą stanowić również dwie samodzielne i prawie całkowicie oddzielne przestrzenie mieszkaniowe. Jeżeli więc w domu mieszkają na przykład dwa małżeństwa (rodzice i ich syn bądź córka ze współmałżonkiem) jest szansa za zachowanie prywatności, a do tego rozwiązanie z odrębnym mieszkaniem na poddaszu użytkowym jest opcją znacznie tańszą niż na przykład budowa domu – bliźniaka.
  • Poddasze często wykorzystuje się także jako miejsce pracy. Można tam urządzić gabinet, pracownię, warsztat… cokolwiek, co wymaga z różnych względów oddzielenia od części mieszkalnej, aby mieć spokój przy pracy, a jednocześnie nie zakłócać codziennego normalnego życia rodzinnego.
  • Domy z poddaszem stawia się często na małych działkach, aby nie tracić cennej w tej sytuacji części ogrodowej kosztem dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

A kiedy nie warto inwestować w poddasze?

  • Jeśli domownikami są osoby starsze i / lub chore, mające trudności ze sprawnym poruszaniem się, nie warto fundować im wycieczek po schodach. W takiej sytuacji lepiej, aby wszystko było usytuowane w domu na jednym poziomie.
  • Jeżeli mamy ograniczone środki finansowe i musimy ciąć koszty, rezygnacja z poddasza z pewnością zmniejszy nam wydatki. Aranżacja przestrzeni mieszkalnej usytuowanej na jednym poziomie jest bardziej ekonomiczna (można w tej sytuacji ograniczyć się na przykład do jednej tylko łazienki i toalety). Ponadto, odpada niebagatelny koszt schodów oraz ewentualnych mebli pod wymiar, które są niezbędne, aby poradzić sobie ze skosami.
  • Nierozdzielanie przestrzeni mieszkalnej na dwa poziomy, czyli w domu bez poddasza użytkowego, życie rodzinne jest bardziej zintegrowane. Jeśli więc zależy nam na tym, aby członkowie rodziny spędzali ze sobą jak najwięcej czasu, nie warto dzielić przestrzeni pomiędzy kondygnacje.
  • Domy parterowe bez poddasza stawia się najczęściej na dużych działkach, na których nie trzeba się liczyć z każdym metrem kwadratowym i można pozwolić sobie na rozległy dom, bo powierzchni ogrodowej i tak zostanie nam dużo.

Projekty domów z poddaszem i bez możesz znaleźć na http://www.archeton.pl/

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *