Brama garażowa – jaką wybrać?

Brama garażowa – jaką wybrać?

Jesteś w trakcie budowy domu? Planujesz wybudować nowoczesny garaż? Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru bram garażowych oraz jakie są ich rodzaje.

Czym kierować się podczas wyboru bramy garażowej?

Rodzaj bramy garażowej warto wybrać przed rozpoczęciem budowy domu. Niektóre wersje drzwi wymagają wysokiego nadproża czy wolnej przestrzeni na podjeździe. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu oszczędzisz sobie kłopotów z brakującym miejscem na podjeździe czy otwieraniem bramy. Jej wybór uzależniony jest również od rodzaju konstrukcji – jeśli garaż będzie dwustanowiskowy, zastanów się nad tym, czy lepsza będzie jedna duża brama, czy dwie węższe. Dobra brama garażowa charakteryzuje się:

  • bezpieczeństwem użytku,
  • komfortem użytku,
  • dobrą termoizolacyjnością.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe różnią się przede wszystkim sposobem otwierania oraz budową. Do najpopularniejszych typów należą bramy uchylne, segmentowe i roletowe. Jeżeli szukasz jakościowych produktów garażowych, odwiedź Bramy Kraków mające siedzibę na ul. Skotnickiej 254. Znajdziesz tam wiele typów drzwi do garażu, które dopasowane są zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i hal magazynowych czy centrów logistycznych.

Bramy uchylne

Bramy uchylne (płytowe) charakteryzują się prostą budową, w której skrzydło unosi się na prowadnicach. W czasie podnoszenia brama nachodzi nad samochód, a następnie chowa się pod sufitem garażu. Ich montaż jest łatwy, a dzięki swojej budowie stosowane są np. w garażach z niskim nadprożem. Pamiętaj jednak, że modele uchylne nie zapewniają najwyższej szczelności, co skutkuje ucieczką ciepła z garażu. Rozwiązaniem tego problemu jest izolacja skrzydła styropianem, a dzięki niskiemu nadprożu instalacja ocieplenia nie stanowi wyzwania.

Bramy segmentowe górne

Są to jedne z najpopularniejszych bram garażowych. Zbudowane są z kilku metalowych członów połączonych zawiasami, co umożliwia otwieranie drzwi do góry. Ich segmenty pokryte są najczęściej stalowymi profilami i blachą. Dzięki wykorzystanym materiałom i budowie charakteryzują się wysoką szczelnością. Na rynku znajdziesz wersje ocieplone (pianka poliuretanowa bądź styropian) lub warianty bez termoizolacji, których nie można samemu docieplić. Skrzydło bramy podczas ruchu nie wysuwa się poza obrys garażu, dzięki czemu świetnie nadaje się do krótkiego podjazdu – segmenty poruszają się po prowadnicach zamontowanych do ścian i sufitu garażu.

Bramy segmentowe boczne

Na rynku dostępne są również inne wersje bram segmentowych – boczne. Ich segmenty ustawione są pionowo, a w czasie otwarcia zachodzą na ścianę pomieszczenia – prowadnice znajdują się na suficie i na podłodze. Ich zaletą jest to, że nie zajmują przestrzeni ani przed wjazdem,  ani pod sufitem. Podobnie jak bramy segmentowe górne charakteryzują się dobrą szczelnością – na rynku dostępne są wersje z zamontowaną termoizolacją oraz bez niej.

Bramy roletowe

Bramy te składają się z wąskich lameli wykonanych ze stali lub aluminium. Połączone są one przegubowo i zwijane do kasety. Ich zastosowanie wpływa na komfort użytku – nie zajmują one wiele przestrzeni, a ich mechanizm wspierany jest przez napęd elektryczny. Sprawdzają się w sytuacji, gdy podjazd do garażu jest krótki lub prowadzi bezpośrednio na ulicę.

Dobór bramy garażowej do drzwi wejściowych

W nowoczesnych domach spotykany jest również dobór bramy garażowej względem drzwi wejściowych. Spójna kolorystyka oraz wzór frontów wpływają na estetykę i piękny wygląd domu. Przy wyborze weź pod uwagę produkty pochodzące z tej samej linii. Przykładem są drzwi z Krakowa, które dopasowane są stylem i kolorem do bram garażowych. Charakteryzują się one wysoką jakością wykonania oraz nowoczesną stylistyką.

One thought on “Brama garażowa – jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *