Zestaw narzędzi – co musi się znaleźć w każdej skrzynce z narzędziami?

Zestaw narzędzi – co musi się znaleźć w każdej skrzynce z narzędziami?

Każdy mężczyzna to urodzony majsterkowicz, który posiada niezbędną w każdym domu skrzynkę z narzędziami. Istotne jest aby oba skrzynka była w pełni wyposażona, by nic nie zabrakło przy drobnych remontach czy naprawach.

Nie łatwo jest zdecydować jakie narzędzia powinny znajdować się w skrzynce z narzędziami przeciętnego majsterkowicza. Wszystko zależy od tego, czym majsterkowicz będzie się zajmować. Inne narzędzia są potrzebne, przy budowie modeli i zabawek, a inne, gdy wykonujemy napraw domowe czy samodzielne konstrukcje. Wiele sklepów oferuje różne rodzaje skrzynek z narzędziami, dla amatorów i dla zaawansowanych majsterkowiczów. Warto wybrać taką która będzie odpowiadać naszym umiejętnościom. W sklepach dostępne są też tak zwane skrzynki narzędziowe z gotowym kompletem kluczy czy narzędzi. Kupić można też puste pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania naszego zestawu narzędziowego. Jednak aby dokonać właściwego wyboru, należy wiedzieć, jakie narzędzia będą niezbędne.

Zestaw na początek

Na początku przyda się młotek, wkrętak i kombinerki. Młotek powinien ważyć około pół kilograma, natomiast wkrętak musi mieć różnego rodzaju wymienne końcówki. W naszej praktyce spotykamy się stale z różnymi rodzajami wkrętów i to do nich musimy dopasować wielkość i kształt końcówki wkrętaka. Dobrze jest, gdy wkrętak ma terkoczącą zapadkę, tzw grzechotkę. Używając takiego wkrętaka, wystarczy wykonać niewielki (ćwierć obrotu) ruch dłonią i śruba zostaje wkręcona lub wykręcona. Praca jest wtedy łatwiejsza, a ręka się nie męczy. Przy prostych naprawach domowej instalacji elektrycznej, na przykład przewodów wtyczek, bardzo wygodne są cęgi do ściągania izolacji. Przy tego rodzaju pracach należy mieć śrubokręt lub czujnik z neonowym wskaźnikiem. Czerwone światełko, zapalając się po dotknięciu określonej części, pokaże, czy przypadkiem nie zabieramy się do czegoś, co jest pod napięciem i ostrzeże nas przed porażeniem. Zwykle jednak początkujący majsterkowicze zaczynają od tak wdzięcznego i bezpiecznego materiału, jakim jest drewno. Do cięcia drewna potrzebna jest piła rozpłatnica, którą możemy przecinać deski czy kantówki. Do cięcia sklejki i wycinania precyzyjnych kształtów służy piła włośnicowa. Do niej trzeba zgromadzić zapas cieniutkich brzeszczotów. Te istnieją także w dwóch rodzajach: do drewna i metalu
Oczywiście nie sposób jest majsterkować, nie wykonując otworów. Do tego potrzebny jest komplet wierteł i wiertarka . Na początek i do pracy w drewnie oraz wiercenia cienkich blaszek czy tworzyw sztucznych może być ręczna.

Narzędzia do prac domowych

W domu zdarza się, że mężczyźni podejmują się prostych prac hydraulicznych. Jeśli trzeba wymienić uszczelki w kranie czy zmienić giętki wężyk doprowadzający wodę, potrzebne są specjalne klucze. Tu należy zastosować klucz nastawny. Jeszcze lepiej dwa – mały i duży. Małym nie poradzili sobie z odkręceniem dużej mutry, a z kolei duży często nie mieści się w ciasnych miejscach. Do skrzynki z narzędziami warto dodać linijkę, ołówek stolarski, papier ścierny. Narzędzia należy trzymać w porządku i czystości. Każde z nich powinno mieć swoje stałe miejsce. Nic tak nie irytuje podczas majsterkowania, jak ciągłe szukanie potrzebnego, zaginionego wiertła czy pilniczka. Posiadanie użytecznego kompletu narzędzi daje dużo możliwości oraz radości i satysfakcji ze sprawnie wykonanych za ich pomocą modeli, zabawek czy choćby samodzielnie wykonanych napraw.

Plusem jest to, iż nie trzeba kupować nowych narzędzi. Np. w tym miejscu http://maszyny-online.pl/kategoria,narzedzia,1191.html znaleźć można mnóstwo używanych narzędzi dobrej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *