Zalety stosowania Lazur do drewna

Zalety stosowania Lazur do drewna

Szlachetne drewno to materiał, którego jest wykorzystywany przez wiele osób w celu udekorowania swojej elewacji czy ogrodu. Jednak ten surowiec, każdego roku musi mierzyć się z warunkami naturalnymi. Wilgoć, wiatr, woda, słońce czy promienie UV z pewnością mu nie służą. Jak je dobrze zabezpieczyć? Co zrobić, aby jak najdłużej utrzymało ono swoje naturalne piękno? W takim celu warto zastosować lazurowanie.

Lazurowanie, czyli ochrona i upiększanie w jednym

Wahania temperatury, wilgoć czy promienie słoneczne to czynniki, które negatywnie wpływają na drewno. Poprzez ich działanie drewno raz się rozszerza, a raz maleje, pęka, płowieje, wysycha czy żółknie. Przez wspomniane pęknięcia do środka mogą trafić grzyby, pleśń czy glony i znacznie bardziej zniszczyć drewno. Drewna na elewacji czy wykorzystane jako części ogrodowego wystroju, które nie są zabezpieczone, bardzo szybko stracą swój zachwycający wygląd.

Jak możemy temu zapobiec? Świetnym sposobem na upiększenie oraz zabezpieczenia drewna jest lazurowanie. Lazury do drewna to mrozoodporne środki produkowane na bazie żywic, które chronią surowiec przed działaniem szkodliwych warunków naturalnych. Jak to działa? Lazury wnikają, wgłąb drewna, oraz tworzą solidną, zewnętrzną, powłokę ochronną. Cząsteczki wody, jakie spadną na drewna pokryte lazurą, nie wnikną do środka, a się na nim zatrzymają. Zdecydowana większość takich produktów jest przezroczysta, przez co drewno pozostaje piękne oraz naturalne. Najbardziej polecene na polskim rynku są Lazury Remmers – jednej z najlepszych polskich firm. Warto więc użyć sprawdzonych materiałów, aby zabezpieczyć nasze powierzchnie drewniane.

obraz_1

Zaakcentowanie naturalnego piękna

Elastyczna, mikroporowata powłoka, jaka jest tworzona przez lazurę, umożliwia drewnu oddychanie. Nawet jeśli dojdzie do zawilgocenia drewna przez wilgotne powietrze, nie powinno ono popękać. W przeciwieństwie do bejcy tworzona powłoka jest satynowa, matowa. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że jeśli drewno już jest uszkodzone, to zakrycie jego wad będzie niemożliwe. W związku z tym preparaty przeznaczone do lazurowania stosuje się jedynie w przypadku drewna wysokiej jakości. Zadaniem lazury jest ukazanie oryginalnego usłojenia czy eleganckiego układu sęków, przez co całość będzie wyglądała znacznie lepiej.

Kolory lazury do drewna

Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej kolorystki możliwe będzie odzyskanie blasku drewna oraz zachowanie go na wiele lat. Mamy do wyboru kilkanaście kolorów, do których należą np. świerk, wiśnia, sosna, dąb, tek, cedr, kasztan czy modrzew oraz kilka innych.

Długość działania lazury do drewna

Producenci zawsze mówią o tym, jak długo powłoka będzie chroniła drewno, jeśli poprawnie przeprowadzimy lazurowanie. Wykorzystanie 2 lub 3 warstw w większości przypadków wystarczy na 3-4 lata. Jednak niektórzy producenci mówią nawet o 8-letniej impregnacji.

Stosowanie lazur

Lazurowanie to zawsze proces nakładanie 2 lub 3 warstw. Preparat nakładamy za pomocą wałka, pędzla albo natryskowo. Należy dokładnie rozprowadzać środek wzdłuż słojów. Powinniśmy uważać na grubość warstw, gdy będzie ona zbyt duża, to możemy doprowadzić do zastoin. Po nałożeniu jednej z warstw należy odczekać około 15 godzin. Czyli, lazurowanie odbywa się dzień po dniu. Przed przejściem do kolejnego nakładania warstwy musimy zmatowić powierzchnię przy użyciu papieru ściernego. Dzięki takiemu procesowi będziemy mogli cieszyć się gładką warstwą.

Lazurowanie drewna ma wiele zalet. Upiększa ono drewno oraz dobrze je zabezpiecza, dlatego warto je stosować, po więcej informacji zapraszamy na stronę naszego Partnera: TimberMarket.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *