Zalety podłóg drewnianych

Zalety podłóg drewnianych

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby drewna. Jest ono przyjazne, ciepłe i eleganckie. Wykorzystuje się je od dawna, zarówno w przemyśle, budownictwie jak i innych dziedzinach. Buduje się z niego domy, wykańcza wnętrza. Choć drewno jest dość drogie, to jednak zawsze będzie miało swoich zwolenników.

Jeśli ktoś nie lubi sztucznych materiałów, z powodzeniem może zastąpić je drewnem. Jest ono jak wiadomo w 100% ekologiczne. Z drewna powstają najlepszej jakości podłogi. Najpopularniejszą odmianą nadającą się do tego celu jest z pewnością dąb. Oprócz niego polecane są klon, olcha, jesion i sosna, choć ta jest dość miękka. Można również pokusić się o drewno egzotyczne takie jak palisander, teak, doussie i merbau. To jakie drewno wybierzemy zależy wyłącznie od naszych upodobań jak również od tego w jakim pomieszczeniu mamy zamiar ułożyć podłogę. Jeśli jest ono intensywnie użytkowane wówczas lepiej wybrać podłogę twardszą. W łazienkach rzadko układa się podłogi drewniane. Jeśli jednak mamy taką ochotę to dobrym wyborem będą gatunki egzotyczne ze względu na swoją oleistość przez co są odporniejsze na wilgoć.

Drewno bardzo cenią alergicy, gdyż ono nie uczula. Jest trwałe. Taka podłoga z pewnością odpowiednio pielęgnowana będzie służyła przez długie lata.

Dbać o nią można na różne sposoby. Podłogi drewniane są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można je wielokrotnie cyklinować, choć takiego zabiegu nie robi się co roku. Wystarczy gdy cyklinowanie powtórzy się po ośmiu-dziesieciu latach. Podłoga taka jest w stanie wytrzymać około 10 zabiegów cyklinowania więc służyć ona może nawet przez sto lat! Po zabiegu cyklinowania podłogę należy ponownie zabezpieczyć. Można to zrobić na przykład poprzez olejowanie, woskowanie lub lakierowanie. Olejowanie jest bardzo zdrowe. Wnika ono w drewno, chroniac je przed wilgocią, ale również pozwala ono deskom oddychać. Woskowanie jest również polecanym zabiegiem. Podłoga może być po nim jednak delikatnie bardziej śliska niż po olejowaniu.

Najpopularniejszym zabiegiem jest jednak nadal lakierowanie. Tutaj bardziej zdrowe wydają się lakiery wodorozcieńczalne niż rozpuszczalnikowe.

Wybór odpowiedniego preparatu zależy od efektu jaki pragnie się uzyskać. Pogłodę drewnianą można także postarzyć na potrzeby wnętrza.

Istotnym dla ogólnego charakteru pomieszczenia jest także forma podłogi, czy będą to drewniane panele, deski czy może parkiet czyli małe klepki drewniane.

Wiele zalet można by wymienić na temat podłóg drewnianych. Są ciepłe i przyjazne. Można po nich chodzić boso z przyjemnością. Są miłe i stanowią dobrą termoizolację. Podłogi te nie przyciągają kurzu tak jak terakota. Niewątpliwie dzięki nim poprawia się mikroklimat w domu, wilgotność powietrza reguluje się. Nie ma dwóch identycznych desek, więc każda podłoga będzie niepowtarzalna.

Podłogi drewniane z przeróżnych gatunków drewna można wybrać na stronie Wicanders.pl. Szeroka oferta wzorów i kolorów sprawia, że do każdego wnętrza z pewnością będzie można wybrać odpowiedni produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *