Wzmocnienie gruntu na terenie zabudowanym metodą iniekcji

Wzmocnienie gruntu na terenie zabudowanym metodą iniekcji

Każdy budynek po upływie pewnego czasu od jego budowy wymaga przeprowadzenia prac remontowych. Zdarza się jednak, że z różnego rodzaju przyczyn konieczne jest zastosowanie specjalnych metod.

Użytkowanie każdego obiektu budowlanego powoduje jego stopniowe niszczenie, dlatego też co kilka lat należy odświeżyć elewację, wymienić okna bądź na nowo pomalować ściany wewnętrzne. Zdarza się jednak, że „zwykły” remont nie pomoże – do takich sytuacji należą np. osunięcia gruntu, które mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. Jak zapobiec tragedii i w krótkim czasie zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynku?

Groźba katastrofy budowlanej

Przyczyny osuwania się gruntu bywają różne. Najczęściej problem ten powstaje, kiedy na etapie budowy obiektu zostanie naruszona struktura gruntu – jego parametry nośne zmniejszają się, co w efekcie prowadzi do osuwania się ziemi i pęknięć ścian budynku. Powodem mogą też być błędy w konstrukcji fundamentów, a nawet prace ziemne prowadzone w okolicy czy znaczne zmniejszenie poziomu wilgotności gruntu w wyniku długotrwałej suszy. Kiedy istnieje potrzeba zażegnania groźby katastrofy budowlanej, konieczne jest wykorzystanie specjalnych środków i technologii, do których z pewnością należy iniekcja strumieniowa. Polega ona w dużym uproszczeniu na wprowadzeniu do gruntu substancji wzmacniających – iniekt wtłaczany jest do podłoża pod dużym ciśnieniem, a powstały w ten sposób kompozyt ma dużą wytrzymałość i odporność na ściskanie. Więcej na temat tej metody przeczytać można na http://www.cover.net.pl/pl/iniekcje-w-geoinzynierii/.

Stabilizacja gruntu

Zdarza się, że konieczna jest stabilizacja gruntu, na którym istnieje już zabudowa. W takiej sytuacji mogą pojawić się utrudnienia, np. brak możliwości wykorzystania ciężkiego sprzętu budowlanego. W ciasnej zabudowie miejskiej należy ponadto zachować szczególną ostrożność, gdyż – jak zostało to już wcześniej wspomniane – prace budowlane mogą naruszyć strukturę gruntu, a tym samym przyczynić się do uszkodzenia innych obiektów. Iniekcja strumieniowa jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem – może być stosowana w pobliżu budynków, a przeszkody nie stanowią stare fundamenty, gruz czy duże kamienie. Ponadto jest ona całkowicie bezpieczna dla okolicznych budynków, ponieważ nie powoduje drgań.

Wzmocnienie konstrukcji budynku

Iniekcja pozwala nie tylko stabilizować grunt, ale również wzmacniać konstrukcje już istniejących obiektów bez konieczności całkowitego ich odsłaniania czy rozbierania, a także prowadzenia robót ziemnych. Zastosowanie tej metody pozwala uzyskać bardzo dobre efekty, a jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że prace remontowe postępują w szybkim tempie, przy czym zmniejszona jest ich uciążliwość w porównaniu do bardziej tradycyjnych technologii. Warto również wiedzieć, że iniekcja to metoda bezinwazyjna – odpowiednio dobrany iniekt wtłaczany jest pod ciśnieniem do wykonanych wcześniej otworów, a tym samym pozwala zlikwidować problem bez rozkuwania fundamentów, a sam obiekt w czasie prowadzonych prac może być normalnie użytkowany.

2 thoughts on “Wzmocnienie gruntu na terenie zabudowanym metodą iniekcji

  1. Grunt to dobry grunt. Dlatego tak ważny jest wybór działki, aczkolwiek z tym jest loteria. Atrakcyjny teren może być tylko atrakcyjny na zewnątrz, a potem robią się problemy. Pojawiają się nawet kilka lat po budowie, a wtedy nie na co zwlekać. Iniekcja bywa najlepszym wyjściem. Jak się nic nie zrobi, ucierpi nawet wewnętrzna konstrukcja domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *