Jak wykonać prawidłowy montaż pompowni?

Jak wykonać prawidłowy montaż pompowni?

Pompownia ścieków jest na tyle istotnym systemem, że wymaga dobrego przygotowania przed jej zamontowaniem, a nawet kupnem. Ma ona kontakt ze ściekami i innymi nieczystościami, trzeba więc dobrze upewnić się, że nic nie wycieknie do środowiska. Dlatego wszystkie przyłącza powinny być szczelne i zabezpieczone.

Czym jest pompownia ścieków?

Pompownia to część kanalizacji ciśnieniowej. Działa ona na innej zasadzie niż ta grawitacyjna. Najczęściej używana jest przy odprowadzaniu ścieków z niżej położonych terenów do tych, które są wyżej, do kanalizacji grawitacyjnej lub oczyszczalni ścieków. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona na zasadzie ciśnienia, które wypycha nieczystości, aby tym samym umożliwić ich przepływ. Ze względu na maksymalne ciśnienie wyróżnia się kanalizację ciśnieniową oraz wysokociśnieniową. Jak można przeczytać na stronie producenta INWAP, pompownia składa się z czterech elementów. Pierwszy z nich to zbiornik, w którym gromadzone są ścieki. Następny to pompy, przez które przetłaczane są nieczystości. Inny element to część hydrauliczna, w skład której wchodzą sprzęgła oraz zawory. Ostatni komponent to układ automatyki i sterowania, na który składają się skrzynki sterujące pracą pomp oraz regulatory poziomu.

Jak prawidłowo zamontować pompownię?

Na samym początku, jeszcze przed zakupem przepompowni, do odprowadzania ścieków przy jej użyciu potrzebny jest dokładny projekt instalacji sanitarnych. Należy dokładnie ustalić jej miejsce z uwzględnieniem urządzeń higienicznych. Podczas samej instalacji trzeba pamiętać o tym, aby przewód tłoczny nie miał innych podłączeń. Jest to połączenie zajmujące się pompowaniem ścieków, tak więc nic nie może zakłócać oraz zmniejszać ciśnienia w złączu. W starszych modelach do tego, aby zabezpieczyć system przed cofaniem się ścieków, stosuje się pętlę. Pompownie oferowane przez firmę INWAP są jednak wyposażone w zawory zwrotne, które temu zapobiegają. Pompy powinny być mocno zakotwione, aby nie zostały wypchnięte przez dużą ilość wody, co może powodować uszkodzenie przewodów w zbiorniku. Istotne jest również, aby wszystkie przewody były prawidłowo połączone ze zbiornikiem pompowni. Przepompownie, służące do ścieków fekalnych, muszą być szczelne, ale również odpowiednio wentylowane, aby nie gromadziły się tam gazy w sytuacjach małej rotacyjności ścieków.

Przydomowa przepompownia ścieków jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, w której dom nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Dobrze sprawdza się również wtedy, gdy ścieki muszą być transportowane na duże odległości do kanalizacji grawitacyjnej czy oczyszczalni. Jest to rozwiązanie, które stosuje coraz większa liczba właścicieli domków jednorodzinnych. Na rynku istnieją również sieciowe pompownie, wyposażone w dwie, trzy lub nawet cztery pompy. Tym kompaktowym wystarcza tylko jedna lub dwie, jednak w większych systemach dla zapewnienia nieprzerwanej pracy stosuje się min. dwie pompy. Są one wykorzystywane w zakładach pracy czy innych firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *