Wybór systemu budowy domu

Wybór systemu budowy domu

Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem budowy domu jest wybór systemu budowy. Można wyróżnić trzy systemy budowy, samodzielna budowa systemem gospodarczym, polega to na wykonywaniu poszczególnych prac samodzielnie.

Drugi system polega na zlecaniu poszczególnych prac różnym firmom bądź wynajęciu jednej firmy, która zrealizuje całe zlecenie, natomiast trzeci system obejmuje kupno domu od dewelopera.

Budowania domu systemem gospodarczym

Budowania domu systemem gospodarczym wiąże się z wykonywaniem większości prac budowlanych przez inwestora samodzielnie i zlecanie tylko niektórych prac specjalistom. Decydując się na ten system trzeba mieć wiedzę na temat budownictwa i szczegółowo zaplanować poszczególne prace. Budowa domu to trudny i skomplikowany proces, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do opóźnienia prac oraz nadmiernych kosztów.

Budowa domu na własną rękę wymaga bardzo dużo wolnego czasu, poza tym trzeba mieć świadomość, że nie jest możliwe zbudowanie całego domu w technologii tradycyjnej, ponieważ niektórych prac nie można wykonać samodzielnie i trzeba je zlecić specjalistom. Takie prace wymagają wiedzy doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. Inwestorzy decydują się na wykonanie chociaż części praw we własnym zakresie, ponieważ spodziewają się, że to pomoże ograniczyć koszty. Wymaga to jednak od inwestora dużo czasu i energii. Należy pamiętać, że budowa domu w tym systemie to nie tylko wykonywanie prac budowlanych ale również kupowanie materiałów budowlanych.

Trzeba również rozwijać wiedzę na temat technik budowlanych, materiałów niezbędnych do budowy. Budowa systemem zleconym polega na powierzeniu poszczególnych prac różnym firmom, które wybierze inwestor. Wydaje się, że ten system jest zdecydowanie bardziej profesjonalny i przede wszystkim bezpieczniejszy. Jednak i w tym przypadku inwestor nie ma pewności, że budowa przebiegnie bez problemu. Trzeba ustalić dokładny harmonogram prac i nadzorować, aby pracy były wykonywane zgodnie z harmonogramem, bez opóźnień. Przesunięcie terminów prowadzą zwykle do poważnych komplikacji. Budowa w systemie deweloperskim to niezwykle popularne rozwiązanie. Odpowiedzialność za wykonie wszystkich prac spoczywa na jednej firmie.

Pozwolenie na budowę

Bardzo ważna kwestią jest również uzyskanie pozwolenia na budowę. Kiedy inwestor ma już działkę oraz projekt budowlany z wymaganymi uzgodnieniami, pozwoleniami i opiniami powinien złożyć wniosek do właściwego urzędu. Urząd zwykle wydaje pozwolenie na budowę w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku. Przed rozpoczęciem budowy trzeba ustalić czy wybrany przez inwestora projekt spełnia warunki zabudowy.

W celu sprawdzenia należy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy i zapoznać się z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli plan miejscowy nie został dla danego terenu jeszcze ustalony lub jest on nieaktualny, inwestor powinien wystąpić do urzędu z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla posiadanej działki. Te działania prowadzą do sprecyzowania przeznaczenia działki.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Wybór systemu budowy domu

  1. Jak ktoś ma czas i się mu nie spieszy, polecam system gospodarczy plus wynajęcie poszczególnych ekip. Nie ma to jak dopilnować wszystko samemu. Ekipy, które budują domy na zlecenie nie zawsze dokładnie się wywiązują. A wiadomo im lepsza jakość usług, tym wyższa cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *