Wkłady kominkowe – czym różnią się między sobą?

Wkłady kominkowe – czym różnią się między sobą?

Wkłady kominkowe z pozoru wydają się być takie same. Różnią się jednak parametrami i możliwością regulacji spalania. Wybierając wymarzony kominek do domu, warto zapoznać się dokładnie ze specyfikacją wkładów i wynikającymi z niej możliwościami urządzenia.

Wkłady i kasety kominkowe

Przeglądając asortyment sklepów budowlanych, natkniesz się z pewnością na dwa pojęcia: wkłady kominkowe i kasety kominkowe. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Wkłady kominkowe przeznaczone są do nowych kominków; podłącza się je do instalacji kominowej. Kasety kominkowe natomiast stworzone zostały z myślą o istniejących już paleniskach otwartych, które chcemy przerobić na zamknięte.

Materiał

Wkłady oraz kasety kominkowe mogą być wykonane z kilku rodzajów materiału. Najpopularniejszym jest żeliwo, charakteryzujące się dużą bezwładnością cieplną. Dzięki temu kominek długo się nagrzewa, ale także dłużej utrzymuje ciepło. Żeliwo jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, niewrażliwe na działanie wysokich temperatur; nie koroduje ani nie obtłukuje się. Na rynku dostępne są wkłady odlewane oraz skręcane z płyt żeliwnych. Większą szczelnością cechują się jednolite odlewy. Dodatkową zaletą żeliwa jest możliwość formowania wzorów i ornamentów na tylnej ścianie paleniska lub na ramie korpusu. Wkłady kominkowe wykonywane są także często ze stali. Ten surowiec szybciej przekazuje ciepło do otoczenia niż żeliwo, a zatem również szybciej stygnie. Wysokiej jakości stal jest odporna na działanie temperatury, nie grozi jej również korozja. Nowoczesne wkłady kominkowe pokrywane są dodatkowo grubą warstwą szamotu, który akumuluje ciepło i stopniowo je uwalnia, gwarantując długotrwałe ogrzewanie pomieszczenia. Optymalne wykorzystanie właściwości wszystkich wspomnianych surowców umożliwia dwupłaszczowa konstrukcja wkładu kominkowego.

Ważne parametry

Wybierając wkłady do kominków, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, określone przez producentów. Moc nominalna powinna być dostosowana do kubatury pomieszczenia, w którym znajdować się będzie kominek. Sprawność grzewcza wskaże, jak duże będą straty ciepła, albo – inaczej mówiąc – jak dużo ciepła uda się zatrzymać w mieszkaniu. Wielkość paleniska ma znaczenie przede wszystkim estetyczne, podobnie jak kształt fasady oraz ilość przeszklonych ścianek. Powierzchnia szyb we wkładzie kominkowym ma znaczący wpływ na cenę. Szkło użyte do ich produkcji musi być żaroodporne, dobrze jeśli będzie zabezpieczone przed szybkim zabrudzeniem. Koniecznie zwróćmy uwagę na możliwość regulacji procesu spalania – jest to bardzo istotne dla optymalnego wykorzystania opału. Rączki, za pomocą których otwiera lub zasłania się przepustnice powietrza, powinny być wykonane z materiału nienagrzewającego się.

Wkłady kominkowe różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, oraz parametrami, określającymi ich moc i sprawność. Do wyboru mamy wkłady z przeszklonymi drzwiczkami lub kilkoma przejrzystymi ściankami. Drzwiczki mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – otwierane na bok, podnoszone do góry, przesuwane, składane w harmonijkę. Wybierając kominek do domu, warto zwrócić uwagę na wszystkie te aspekty; zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *