Usuwanie starej tapety – jak zrobić to dobrze?

Usuwanie starej tapety – jak zrobić to dobrze?

Częstokroć zmiana wystroju wnętrz wiąże się z generalnym remontem. Zmiana kolorystyki pomieszczeń to nie tylko przemalowanie ścian na inny kolor. Bardzo często chcemy usunąć starą tapetę, która straciła już swój urok, została przybrudzona lub po prostu znudziła nam się.

Jej zrywanie może wydawać się kłopotliwe, jednakże wystarczy zastosować się do kilku podstawowych, prostych zasad, by nie było to zajęcie uciążliwe. Żadna z czynności nie powinna być na tyle skomplikowany, by jedna osoba nie mogła poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Jak prawidłowo usunąć tapetę?

Zanim przystąpimy do pracy należy się do niej odpowiednio przygotować. Należy liczyć się z tym, iż podczas usuwania tapet nie uniknie się bałaganu. Meble, które stoją przy ścianach powinno się wynieść z pomieszczenia lub też ustawić je na środku, by mieć swobodny dostęp do murów. Warto zakupić folię malarską i okryć nią wszelkie pozostałe w pokoju meble oraz podłogę. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj odpowiednie narzędzia – szpachelkę, wałek, ostry nożyk (najlepiej introligatorski), preparat do usuwania tapet (można go zakupić w każdym markecie budowlanym), wiaderko, szczotkę, gąbkę oraz papier ścierny.

Wykonywanie czynności należy zacząć od użycia środka do usuwania tapet. Pozwoli on na szybsze usunięcie jej ze ściany, dzięki wsiąknięciu w tapetę oraz osłabieniu działania kleju. Nie musimy bać się, iż uszkodzimy podłoże znajdujące się pod nią. Preparat należy przygotowywać z godnie z zamieszczoną na opakowaniu instrukcją. Zazwyczaj ma on formę koncentratu, który należy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Otrzymany w ten sposób środek należy obficie nanieść na tapetę, którą chcemy usunąć za pomocą wałka, a następnie odczekać wymagany czas (jest on także podany w instrukcji na opakowaniu).

Następnie należy złapać za górne rogi tapety i pociągnąć w dół delikatnie, pod niewielkim kątem. Unikajmy gwałtownych ruchów oraz szarpnięć, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić podłoże. Gdy jakiś fragment będzie schodził opornie lub nie będzie chciał zejść wcale możemy pomóc sobie wcześniej przygotowaną szpachelką.

A co z tapetą winylową?

Jak zapewne wiecie tapeta winylowa to taka, która składa się z dwóch warstw. Naturalną więc koleją rzeczy wydaje się usunięcie jej w dwóch etapach. Pierwszą, wierzchnią powłokę można oderwać mechanicznie bez używania preparatu. Nie powinniśmy mieć z tym żadnych, nawet najmniejszych problemów. Z drugą, spodnią warstwą należy postępować podobnie jak w przypadku zwykłej tapety. Najpierw nasączyć ją odpowiednim płynem, odczekać deklarowany w instrukcji czas, a następnie zabrać się za delikatne zrywanie.

Nie zawsze uda nam się idealnie pozbyć tapety ze ścian. Czasami mogą zachować się niewielkie pozostałości, które bez trudu usuniemy nasączając je czystą wodą i skrobiąc szpachelką lub trąc papierem ściernym. Po zakończeniu wyżej wymienionych czynności należy umyć ścianę, by pozbyć się pozostałości kleju spod tapet. Następnie pozwolić ścianie wyschnąć i zagruntować ją, przygotowując w ten sposób na przyjęcie nowej farby lub tapety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *