Typ jachtu – Rodzaje, Definicje, Słownik

Typ jachtu – Rodzaje, Definicje, Słownik

Jest to jednostka pływająca, która ma napęd żaglowy lub motorowy. W zależności od konstrukcji oraz wyposażenia używana jest głównie do celów rekreacyjnych bądź turystycznych. Budowane są one również do celów sportowych, szkoleniowych czy do wychowania morskiego.

Jachty żaglowe, to jachty, których podstawowym narzędziem napędowym jest osprzęt żaglowy. Natomiast mogą one posiadać również pomocniczy silnik. Jachty motorowe natomiast to jachty, których podstawowym urządzeniem napędowym jest napęd mechaniczny. Jednostki, które posiadają oba urządzenia napędowe nazywane są jachtami motorowo-jachtowymi.

Małe jachty żaglowe potocznie są nazywane żaglówkami, natomiast małe jachty motorowe są nazywane motorówkami. Duże jednostki żaglowe nazywane są żaglowcami, a duże jednostki motorowe najczęściej nazywane są kutrami pilotowymi, patrolowymi czy rybackimi.

Występują różne typy jachtów, są to między innymi:

Jol

Jest to jacht typu dwumasztowego ożaglowania stosowanego na jachtach o średniej wielkości. Pierwszy maszt jest umiejscowiony w pobliżu środka wyporu jednostki, natomiast drugi, który jest bardzo mały jest posadowiony daleko na rufie. Jako, że występuje duża różnica masztów, ten typ jachtu gwarowo nazywa się również jako “półtoramasztowiec”.

Jol na obu masztach posiada ożaglowanie skośne. Główny maszt to grotmaszt a tylni to bezanmaszt. Bezan na jolu jest mniejszy niż na innych typach jachtów. Wytwarza on tylko w niewielkim stopniu siłę napędową jachtu. Bezan głównie stosowany jest do zwiększenia manewrowości jednostki, wspomagając pracę steru.

Ket

Jest to jednostka, która ma napęd żaglowy. Posiada tylko jeden maszt oraz tylko jeden żagiel. Nie posiada on jednak foka, czym różni się od slupa. Przez brak żagla przedniego, maszt jest przesunięty w kierunku dzioby tak, aby uzyskać zrównoważenie żaglowe. Dziś rzadko używa się go do celów rekreacyjnych. Najczęściej jest on stosowany do celów szkoleniowych bądź sportowych.

Końcówkę lub przedrostek –ket używa się również do nazwy żaglowców dwumasztowych, które nie noszą przednich sztaksli. Przykładem jest szkuner-ket, który wygląda jak dwa kety na jednym kadłubie, ket-kecz. Pierwszy masz jest wtedy usytuowany bliżej dziobu.

Finn

Finn jest jednoosobową łodzią żaglową. Została zaprojektowana w roku 1949. Jej celem było wzięcie udziału na konkursie na łódź olimpijską. Obecnie jest łódką, która obecna jest na każdych letnich igrzyskach olimpijskich. Powszechnie uważa się, że Finn jest najbardziej fizyczną i taktyczną jednoosobową żaglówką na świecie.

Jest to pierwsza konstrukcja łodzi z wolnonośnym masztem obrotowym. Przez dużą powierzchnię żagla ta łódź wymaga zawodników o odpowiedniej sile oraz wadze. Jednak obecnie ze względu na zastosowaniu co raz to nowszych technologii szanse na sukces mają również zawodnicy nieco lżejsi.

Trias

Jest to żaglówka balastowa trzyosobowa. Zarejestrowana została w roku 1968 przez IYRU. Modele te były produkowane przez niemieckie oraz austriackie stocznie i w tych właśnie krajach cieszą się one dużą popularnością. Jej konstruktorem był Helmut Stöberl, który jest autorem żaglówek podobnego typu (Dyas, Monas).

Vega

Jest to bardzo popularny typ jachtu w Polsce pod koniec lat 60., oraz 70. Ten drewniany jacht jest rozwinięciem konstrukcji jachtu Conrad II. Jest on dosyć szybki, z jasnym oraz przestronnym wnętrzem. Jest on idealny dla turystyki morskiej. Posiada sprzęt produkcji zachodnich firm oraz 4-cylindrowy silnik Volvo-Penta (w tych latach było to dużym luksusem).

Słowo Określenie
Finn Typ jachtu olimpijskiego
Ols Typ lasu bagiennego
Ols Typ podmokłego lasu
Song Typ piosenki ulicznej
Moro Typ munduru polowego
Band Typ zespołu jazzowego
Rufa Tylna część jachtu
Yale Typ zamka drzwiowego
Patio Typ dziedzińca hiszp
Trust Typ monopolu ekon.
Patio Typ dziedzińca
Marten Typ pieca hutniczego
Prażak Typ pieca hutniczego
Kokpit Pomieszczenie dla załogu jachtu
Cassini Typ amer, sond kosmicznych
Mięczaki Typ zwierząt obejmujący ślimaki
Sangwinik Typ temperamentu
Lora Typ jachtu (jak imię)
Klasa Typ jachtów w regatach

One thought on “Typ jachtu – Rodzaje, Definicje, Słownik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *