Techniki wyciszania pomieszczeń

Techniki wyciszania pomieszczeń

Każdy, kto chociaż raz miał wątpliwą przyjemność słyszeć każde słowo wypowiadane w mieszkaniu sąsiada wie, jak istotną sprawą jest dobre wyciszenie pomieszczeń. Współczesne budownictwo, wraz z nowoczesnymi technikami, skutecznie rozprawia się z problemem, dając cały szereg rozwiązań tłumiących wszelkiego rodzaju niepożądane dźwięki.

Praktycznie każde pomieszczenie może uzyskać nową, niezmąconą ciszę – nie ma tutaj obwarowań dedykowanych wyłącznie nowym budynkom. W wyciszenie ścian warto zainwestować podczas planowanego remontu mieszkania.

Ważne decybele

Odczuwanie dobiegających nas dźwięków jest cechą bardzo subiektywną – dla niektórych pracujący robot kuchenny będzie hałasem nie do zniesienia, dla innych całkiem akceptowalnym odgłosem. Nie mniej jednak, normy budowlane ściśle określają poziom izolacyjności akustycznej, nie tylko dla pomieszczeń, ale także dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Według nich jej minimalny poziom wynosi poszczególnie :

  • 30 – 35 dB dla ścian działowych ogradzających pomieszczenia mieszkalne
  • 40-45 dB pomiędzy pomieszczeniami sanitarnymi i technicznymi a mieszkalnymi
  • 54 dB dla ścian graniczących i rozdzielających domy szeregowe oraz bliźniacze

Dbałość o dobrą izolację to zwrócenie uwagi nie tylko na powierzchnię samej ściany, ale również i na narożniki, które stają się puntami newralgicznymi, niestety często pomijanymi w wyciszeniu.

Materiały zatrzymujące dźwięk

Izolacja akustyczna ma za zadanie zatrzymać przenikanie dźwięków i zniwelować pogłos w pomieszczeniach. Zanim zaczniemy cokolwiek robić, trzeba zapoznać się z materiałami i wybrać dla nas najwłaściwszy, a więc taki, który idealnie wpisze się w charakterystykę ścian i najefektywniej poradzi sobie z zadaniem.

Najpopularniejszym i zarazem dobrym materiałem jest wełna mineralna, o specyficznej strukturze nierówno rozłożonych włókien i dużej gęstości całkowitej. Skutecznym dla niej połączeniem są płyty kartonowo – gipsowe, które ułożone na kilkucentymetrowej izolacji, zwiększają ją o kilka decybeli. Dostępne są również płyty o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które wyśmienicie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których mamy zamiar urządzić na przykład kino domowe z dobrym nagłośnieniem. Dobrą metodą jest sięgnięcie po folię dźwiękoizolacyjną z atestem. Mocuje się ją do ściany przy pomocy specjalistycznego kleju. Co ciekawe, to jedno z zastosowań pozwalających na osiągnięcie bardzo dobrych efektów (zwiększenie izolacyjności o ok. 30dB) przy jednocześnie stosunkowo cienkiej warstwie izolacji.

Zadania specjalne

Jeśli standardowe okładziny nie są wystarczające, pora zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Profesjonalne tynki akustyczne, nanoszone bezpośrednio na ścianę i sufit, pochłaniają fale dźwiękowe, zwłaszcza te emitujące średnie i wysokie częstotliwości. Im grubsza warstwa tynku, tym lepszy efekt wyciszenia. Innym produktem dedykowanym przede wszystkim osobom, które w swoich mieszkaniach zamierzają korzystać z instrumentów, bądź też mają w zamiarze stworzyć warsztat czy studio, poleca się panele akustyczne, posiadające właściwości pochłaniające i rozpraszające dźwięki.

Materiał, jaki wybierzemy, powinien być dostosowany do rzeczywistych potrzeb, nie ma bowiem potrzeby wyciszania salonu jak sali kinowej. Nie można zapominać o skrupulatnym i bardzo drobiazgowym montażu – jeśli dopuścimy do źle wypełnionych miejsc, cały nasz trud pójdzie na marne.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Techniki wyciszania pomieszczeń

  1. Może trochę odbiegnę od tematu ale fajnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania blisko drogi jest wykonanie ogrodzenia z np. paneli drewnianych akustycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *