Szlifierki kątowe dla majsterkowiczów – co warto o nich wiedzieć?

Szlifierki kątowe dla majsterkowiczów – co warto o nich wiedzieć?

Narzędzie, które najlepiej nadaje się do cięcia oraz szlifowania metalu, a także innych twardych powierzchni to szlifierka kątowa. Można nią przecinać np. blachy czy betonowe i ceramiczne elementy. Jest ona doskonała także do zgrubnego szlifowania twardych powierzchni.

Czym dokładnie jest szlifierka kątowa?

W zależności od rodzaju zasilania, może być to narzędzie pneumatyczne albo elektryczne, dużo rzadziej spalinowe. Szlifierki rozróżnia się biorąc pod uwagę wielkość tarczy i moc silnika. Można dokonać także podziału na szlifierki jednoręczne i dwuręczne. Wszystkie szlifierki kątowe to niezbyt duże narzędzia, co sprawia, że są poręczne w czasie pracy. Są one wykonywane z wytrzymałych oraz trwałych materiałów, które wpływają na bezpieczeństwo ich użytkowania. Do głównych zadań szlifierek kątowych należy:

  • szlifowanie,
  • cięcie,
  • polerowanie,
  • satynowanie.

Używa się ich zaś do materiałów takich jak:

  • metale,
  • beton,
  • ceramika,
  • drewno.

Dzięki szlifierkom kątowym w czasie pracy szybko można uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

szlifierka-katowa-900w-125mm-kg912-11344-540x540(1)

Szlifierki kątowe – przeznaczenie

Szlifierki te wyróżniają się spośród innych szlifierek tym, że służą najczęściej do cięcia oraz szlifowania bardzo twardych materiałów. Świetnie nadają się na przykład do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, cięcia betonowych albo ceramicznych elementów. Do ich zadań należy również zgrubne szlifowania twardych powierzchni (trzeba zaznaczyć, że nie są to narzędzia do precyzyjnego wygładzania materiałów). Kątowe szlifierki do przecinania i szlifowania metali (i innych twardych materiałów), posiadają najczęściej wymienne tarcze o średnicy ok. 230 mm. Przy ciężkich pracach budowlanych oraz warsztatowych używa się profesjonalnych szlifierek kątowych, które mają tarczę szlifierską o średnicy 180 lub 230 mm i moc przekraczającą 2000 Wat. W zależności od modelu moc narzędzia może dochodzić nawet do 2600 Wat. Takimi szlifierkami tnie się zbrojenie, metalowe przęsła, używać się ich także przy pracach brukarskich. Ze względu na zastosowanie i obciążenia, jakim poddawane są największe szlifierki, wyposażone są one zazwyczaj w system antywibracyjny.

Zastosowanie w domu i warsztacie

Szlifierki kątowe używane są przez profesjonalistów, jednak z jednakowym powodzeniem mogą być one używane także w trakcie prac remontowych wykonywanych przez amatorów. W przydomowym warsztacie można je wykorzystywać do przecinania prętów zbrojeniowych oraz elementów betonowych i metalowych. Będą one jednak przydatne także do: docinania płytek łazienkowych, przecinania blach czy drutów, przy kładzeniu kostki brukowej, zdzieraniu rdzy, a także podczas szlifowania starych farb (na ogrodzeniach). Przy podstawowych pracach domowych najlepiej używać szlifierek o średnicy tarczy 115 mm i mocy wahającej się w granicach 450-900 W. Natomiast u osób, które wykorzystują szlifierkę kątową w warsztacie oraz przy pracach budowlanych, najlepiej sprawdzi się szlifierka o średnicy tarczy 125 mm z mocą wahającą się pomiędzy 600-1200 W.

Przykłady szlifierek kątowych: https://phuabc.com.pl/szlifierki-katowe

szlifierka-katowa-125mm-z-wlacznikiem-lopatkowym-1010w-dwe4203-10535-540x540(1)

Szlifierki kątowe dostępne w sklepach

Obecnie na rynku znaleźć można szlifierki kątowe głównie z metalowym korpusem, który jest odporny na mechaniczne uszkodzenia i nie przegrzewa się w trakcie wykonywanej pracy. Wiele modeli wyposażonych jest w płynną regulację obrotów i system antywibracyjny który ogranicza poziom drgań o około 80%. Standardem jest obecnie blokada wrzeciona. Zarówno w szlifierkach amatorskich, jak i profesjonalnych (o wysokiej mocy), dostępna jest szeroka gama akcesoriów, takich jak: szczotki polerskie, kamienie szlifierskie i tarcze z rzepem, do których przyczepia się krążki papieru ściernego. Przy zakupie uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na rozmiary tarczy: im większą mają one średnicę, tym lepiej poradzą sobie z bardzo twardymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *