Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

W aranżacji wnętrz dostrzegamy coraz ciekawsze trendy. Obserwujemy także coraz większą odwagę, jeśli chodzi o eksperymenty i wprowadzanie do poszczególnych pomieszczeń nowych, dotąd nieznanych akcentów. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskał sobie styl skandynawski. Zastanówmy się nad jego cechami charakterystycznymi, które jednocześnie stanowią największe atuty.

Przestrzeń i światło

Cechą wyróżniającą wnętrza w stylu skandynawskim jest oczywiście dominacja koloru białego. Pomieszczenie takie wydaje się bardzo jasne i świetliste. Biały kolor na ścianach, podłodze oraz meblach powiększa optycznie całe wnętrze. Dlatego też styl ten świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Maksymalny komfort

Salon w stylu skandynawskim to przede wszystkim wygoda i komfort. W jego centrum najczęściej umieszczona jest sofa bądź narożnik. Dosyć popularne w tym przypadku są także pękate poduchy oraz grubo tkane koce, które stwarzają wrażenie przytulności.

W zgodzie z naturą

Mieszkanie w stylu skandynawskim imponuje dużą ilością naturalnych materiałów. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim drewno, bawełnę oraz wiklinę. Drewno, także w postaci surowej, występuje najczęściej w postaci parkietu oraz mebli. Bawełna i wiklina – w formie dodatków.

Mieszanka ze smakiem

Omawiana stylistyka to kompilacja różnych elementów. Aranżując pomieszczenie w tym klimacie możemy łączyć styl nowoczesny z klasycznym. Ponadto dosyć powszechne są także połączenia różnych wzorów i materiałów. Przykład? Stary fotel, jeszcze z czasów PRL-u, otoczony nowoczesnymi meblami. Do tego uzupełnienie w postaci postarzanego stolika kawowego. Zupełnie różne elementy tworzące jedną, spójną całość.

Akcenty kolorystyczne

Styl skandynawski kojarzy nam się z surowością. I tak jest w rzeczywistości. Niemniej jednak nie oznacza to, że brak w nim bardziej wyrazistych akcentów. W białym wnętrzu doskonale sprawdzą się kolorowe poduszki, świeczniki, wazony czy też kosze wiklinowe. Idealną biel możemy złamać także kolorystyką sprzętu RTV i AGD oraz frontami mebli.

Ramki i litery

To dwa, bardzo charakterystyczne, elementy stylu skandynawskiego. W tego typu wnętrzu nie może zabraknąć dużej ilości ramek. Możemy rozwiesić je na ścianach i stworzyć harmonijne wzory. Możemy także ustawić je na meblach. Analogicznie postępujemy w przypadku ozdobnych literek.

Industrialne zapożyczenia

W ramach stylu skandynawskiego bardzo często obserwujemy obecność przedmiotów o charakterze industrialnym. Są to przede wszystkim metalowe lampy. Znajdziemy je na biurku, nad stołem lub w postaci wolno stojących elementów. Nawiązaniem do stylu industrialnego może być także metalowa szafka.

Paleta w salonie?

Bardzo ciekawym uzupełnieniem omawianego stylu są skrzynie lub palety, mogące pełnić rolę stolika kawowego, półki na książki lub gazetnika. Elementy te mogą występować w stanie surowym lub być pomalowane na biało.

Wnętrze o charakterze skandynawskim to przede wszystkim prostota i przejrzystość. Co istotne styl ten wykazuje dużą elastyczność pozwalając na płynne zmiany w aranżacji pomieszczeń. A to daje nam spore pole do popisu.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (3 głosów, średnia: 4,67 na maksymalnie 5)
Loading...

3 thoughts on “Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

  1. Bardzo dobre wpisy, jasne i konkretne opisy ale…bardzo mi brakuje zdjec. I ciekawa jestem polaczenia kuchni nowoczesnej i starodawnej. Np zdobione szafki, „ciezkie” uchwyty a do tego metaliczne i biale elementy plus cegla na scianie 😉

  2. Uwielbiam skandynawski styl. Mieszkam z rodzicami. Zaczęłam od swojego pokoju. Wbrew pozorom ten styl jest bardzo łatwy w urządzaniu. Zaczęłam od ścian, wygładziłam i pomalowałam na biało farba zmywalną. Podłogi zostały pozorne jasnymi panelami. Łóżko wybrałam również białe ze złotymi ozdobami. Mebelki białe, proste. Zasłony beżowe. Dodatki złote i beżowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *