Styl Afrykański – dzikość natury wewnątrz salonu

Styl Afrykański – dzikość natury wewnątrz salonu

Tajemniczość połączona z dzikością natury, kolory naznaczone piekącym żarem afrykańskiego słońca, intrygująca historia Czarnego Kontynentu – to jednocześnie styl, który z chęcią wprowadzamy do naszych mieszkań, nadając im egzotyczny charakter.

Całkowicie inna kultura maluje się w postaci dekoracji, mebli i kolorów jakimi się otaczamy. Wyprawa na dzikie safari staje się naszym codziennym udziałem, wprowadzając w życie niebywały spokój i harmonię.

Inspiracja

Znawcy stylu afrykańskiego wskazują na różne jego odmiany : marokański, południowoafrykański i wschodnioafrykański. Chcąc osiągnąć pełną harmonię warto wybrać jeden, i zgodnie z nim, konsekwentnie urządzać nasze wnętrze. Tłem każdego z nich są kolory, niebywale soczyste, a jednocześnie ciepłe i tętniące życie. Wyrazistość ciemnych brązów, żywych pomarańczy, przybrudzonych piaskiem żółci idealnie komponuje się z oliwką, rudą czerwienią i kontrastem z bielą lub czernią. Kompozycje barw powinny ze sobą nie tylko harmonizować, ale przede wszystkim przenikać się nawzajem, malując w ten sposób określony pejzaż. Mocne kolory należy zestawiać z jaśniejszymi akcentami, zwłaszcza, jeśli jeden z elementów ma odgrywać główną rolę. Najczęściej jest to ciemna, drewniana podłoga z drewna egzotycznego, która w towarzystwie ciepłych, acz jasnych beży nabiera bardzo charakterystycznego, ciepłego wyglądu. Inspiracją może stać się maska, bądź gliniana misa – wtedy linią przewodnią powinien być właśnie ten element, jego główny kolor bądź motyw. Warto go powtórzyć w innych miejscach, na przykład w postaci printu na ścianie.

Salon w stylu afrykańskim

Natura

Styl kolonialny jest jednym z bliskich naturze. Pełno w nim nawiązań do afrykańskich pejzaży, fauny, flory i opowieści znamienitych zdobywców i podróżników. Inwestycja w dobrej jakości meble okaże się perłą całej aranżacji. Proste, acz zazwyczaj ciężkie są niebywale wygodne i efektowne. Skórzane kanapy charakteryzuje prostota wykonania, z bardzo charakterystycznymi przeszyciami. Dekoracją dla nich będą poduchy z motywem zwierzęcym, bądź narzuty z lekko połyskujących materiałów. Natomiast równoważącej lekkości można szukać w meblach bambusowych i ratanowych. Inspiracja podróżami i przywożonymi z nich zdobyczami może zostać zawarta w postaci pięknych map. Warto zainwestować w figurki w stylu kolonialnym, a także w maski. Tworząc własną galerię zdjęć idealną oprawą będą dla nich ramki imitujące kość słoniową.

Łazienka w stylu afrykańskim

Poskromienie dzikości

Chociaż poskromienie natury nie jest możliwe, to przełożenie jej w idealnej formie do naszych mieszkań nie może stać się realnym. Przełamaniem odgłosów sawanny będą materiały ze wzorami geometrycznymi, uosabiające przepiękne afrykańskie, kobiece szaty. To idealne rozwiązanie zarówno do salonu, jak i do ciepłej, stylowej sypialni. Dopełnieniem całości niech będą drobne detale, takie jak zastawa stołowa w barwnych kolorach Afryki, metalowe świeczniki o stożkowatym kształcie, czy palmy, bębenki i drewniane lampiony. Ten styl to gorące rytmy w naszych mieszkaniach i całkowity brak nudy oraz szablonowości.

Zdjęcia pochodzą z serwisu flickr.com

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Styl Afrykański – dzikość natury wewnątrz salonu

  1. Afrykańskie klimaty dobre są dla osób lubiących podróże. Barwy są ciepłe i egzotyczne. Ja osobiście nie jestem za takimi aranżacjami. Jako projektant wnętrz muszę jednak realizować chęci klientów. W takich stylizacjach ważną rolę odgrywają dodatki, gdyż nawet z prostych mebli można wnętrze zrobić na dany klimat. Ciepły beż, brąz i czerń tworzą czasem już samą atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *