Stal, drewno, a może ceramika? Czyli co można ciąć wodą

Stal, drewno, a może ceramika? Czyli co można ciąć wodą

Cięcie wodą, choć daje ogromne możliwości, jest jeszcze wciąż mało popularną metodą wśród producentów i wykonawców. Zaczynają je doceniać ci, którzy stawiają na oryginalne i skomplikowane kształty wyrobów, oraz wszyscy, którzy realizują projekty na indywidualne zamówienie. Niestety głównym problemem jest to, że nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, iż technologia Water Jet znajduje zastosowanie w jego branży. Tymczasem cięcie wodą może być wykorzystywane do praktycznie wszystkich rodzajów materiałów!

Cięcie wodą jest niezwykle uniwersalne i właśnie to sprawia, że ma tak szerokie zastosowanie – przetnie zarówno papier, jak i metal, materiały ultra cienkie oraz takie o grubości aż 195 mm (dzięki temu wygrywa nawet z laserem czy plazmą). Wpływ na to ma funkcja regulacji parametrów – prędkości strumienia, wysokości ciśnienia czy możliwość zastosowania domieszki materiału ściernego. Cięcie wodą znalazło zastosowanie tam, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie innej technologii na przykład w przypadkach, w których obróbka grozi uszkodzeniem materiałów.

Cięcie metali – aluminium, stal, blachy

Cięcie wodą to metoda pozwalająca na bezpieczną obróbkę metali – aluminium, stali czy blach. Water Jet umożliwia najbardziej precyzyjne cięcie, nie powoduje zmian metalurgicznych oraz nagrzewania i odkształcania materiału, co jest niezwykle ważne w przypadku wytwarzania np. skomplikowanych części motoryzacyjnych czy lotniczych. Cięcie wodą cenione jest również ze względu na to, że nie utwardza miejsc wzdłuż krawędzi przecinania. Dodatkowo uzyskane brzegi pozostają gładkie i nie wymagają dalszej obróbki.

Cięcie wodą kamienia, gresu, ceramiki

Kamienie takie jak marmur, granit, piaskowiec jak również gres i ceramika to bardzo eleganckie materiały, jednakże ich obróbka wymaga ostrożności i dużego nakładu pracy. Podczas cięcia piłą czy tarczą diamentową można łatwo doprowadzić do zarysowania, pęknięcia czy kruszenia kamienia. Pozwala ono przede wszystkim na wycinanie rozmaitych kształtów, które wręcz pożądane są w aranżacjach wnętrz. Dodatkowo eliminuje ryzyko uszkodzenia materiału i pozostawia krawędzie gładkie, co znacznie skraca czas obróbki. Kamień nie wchodzi w żadne reakcje ze ścierniwem, dzięki czemu nie zmienia koloru czy innych właściwości fizycznych.

Cięcie wodą szkła

Szkło to niezwykle kruchy, przez co niełatwy w obróbce materiał. Podczas cięcia tradycyjnymi metodami powstają ostre i nierówne krawędzie, a także odpryski i zarysowania. Zupełnie inaczej obróbka przebiega przy użyciu technologii Water Jet. Cięcie wodą szkła hartowanego jest bezpieczne dla materiału oraz umożliwia wycinanie nawet bardzo drobnych elementów – np. biżuterii.

Cięcie wodą stosowane jest również do obróbki drewna, tworzyw sztucznych takich jak polietylen, teflon, PCV czy włókno węglowe; strumień przetnie gumę, gąbkę czy wełnę mineralną. Doskonale sprawdza się w krojeniu tekstyliów i artykułów spożywczych. To metoda, która jest bezpieczna dla materiałów, skraca czas obróbki oraz pozwala wprowadzać nowoczesne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *