Sposób na pękające ściany w domu

Sposób na pękające ściany w domu

Pęknięcia w ścianach są nie tylko nieestetyczne i negatywnie wpływają na wygląd mieszkania ale też mogą być znakami ostrzegawczymi w przypadku bardzo poważnych problemów w domu.

Niektóre pęknięcia są normalne i są naturalnym następstwem upływającego czasu. Jeśli chodzi o pęknięcia poziome to zwykle wskazują one na jakieś problemy konstrukcyjne.

Jakie są przyczyny pękania ścian w domu?

Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ negatywne zmiany w ścianach jest zmiana pogody. Ochłodzenie lub ocieplenie może spowodować, że materiały budowlane w domu, mogą się rozszerzać lub kurczyć. Z tego powodu można spodziewać się pewnych powierzchownych pęknięć w domu – nie jest to nic niepokojącego. Głębsze i szersze pęknięcia mogą być powodem do niepokoju, ponieważ zwykle spowodowane są przez inne poważniejsze problemy. Kolejną przyczyną pękania ścian są nieprawidłowości w budowie fundamentu.

Takie wady konstrukcyjne są przyczyną szczególnie niebezpiecznych pęknięć znajdujących się na połączeniu sufitu oraz ścian działowych te z kolei stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Czasami pęknięcia mogą wynikać z ciężkich ładunków umieszczonych na podłogach i sufitach. Na przykład, zbyt ciężki żyrandol może powodować pęknięcia w suficie. Kolejną przyczyną może być uszkodzenie instalacji wodnej, może to wywołać pleśń oraz kruszenie się i pękanie ścian.

Sposoby na pękające ściany w domu

Jeżeli ktoś nie posiada żadnej wiedzy budowlanej, powinien skorzystać z pomocy profesjonalisty. W przypadku poważnych pęknięć ścian, gdy przechodzą one przez cały tynk lub nawet przez mury, podjęcie próby naprawienia bez właściwej wiedzy może doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń. Naprawa drobnych pęknięć nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Nie ma jednoznacznej, dokładnej metody określania, jak poważne są pęknięcia ściany. W tym celu warto zatrudnić eksperta do ustalenia rozmiarów szkód, który po przeanalizowaniu pęknięć pomoże ustalić czy jest to poważniejszy problem.

W celu ustalenia jak poważne są pęknięcia ściany należy zbadać kształt szczeliny i jej kierunek. Rysy skurczowe są to pęknięcia wywołane skurczem tynku. Ich usunięcie nie powinno stanowić problemu, wystarczy użyć masy szpachlowej, powinna być ona dopasowana do rodzaju tynku. Należy pamiętać o tym, że nie można używać masy przeznaczonej do tynków cementowo wapiennych do naprawy tynków gipsowych (i na odwrót). Informacje o rodzaju masy można znaleźć na opakowaniu. Pierwszym krokiem jest więc zaszpachlowanie pęknięcia cienką warstwą masy. Ściana powinna być sucha i oczyszczona. Następnie należy poczekać do jej wyschnięcia i miejsce naprawy przeszlifować papierem ściernym drobnej gradacji. Ostatnią czynnością jest malowanie.

Przed przystąpieniem do pracy trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. W tym celu można użyć folii malarskiej, która osłoni meble i podłogę. W przypadku głębszych pęknięć można wykorzystać taśmę reparacyjną z włókna szklanego. Nakleja się ją na wierzch ściany uprzednio zapełnionej masą szpachlową. Następnie należy nanieść na taśmę drugą warstwę masy szpachlowej. Taka taśma nie będzie widoczna i pomoże w zabezpieczeniu ściany oraz zapobiegnie kolejnym pęknięciom.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Sposób na pękające ściany w domu

  1. Ja kupiłam 12 lat temu stary poniemiecki dom, przeznaczyłam go na remont i proszę mi wierzyć, że ściany były w świetnym stanie. Nie wiem, może dlatego, że kiedyś domy budowano inaczej. Dziwi mnie to, biorąc pod uwagę, że dzisiaj jest już wysoka technologia gipsowania. No cóż chyba miałam szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *