Jak się przygotować do tapetowania ścian?

Jak się przygotować do tapetowania ścian?

Tapetowanie ścian jest niczym innym jak wyborem tapety na ścianę i w następnej kolejności umieszczeniem wybranej przez nas tapety na odpowiedniej ścianie. Oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu podłoża do tego celu.

Głównym powodem dla którego podejmujemy się tapetowania jest chęć ozdobienia, odnowienia ścian w mieszkaniu/ domu. Obecnie każdy market budowlany jak i sklepy specjalizujące się w sprzedaży tapet posiadają ogromny wybór różnych wzorów, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojego wnętrza. Odwiedzając pierwszy lepszy sklep z tapetami stajemy przed nie małym dylematem, który wzór wybrać, o ile oczywiście nie mamy wybranego konkretnego wzoru. Tapeta w pasy a może tapeta w kropki ? Dla odważnych są tapety w kropki czy też tapety z napisami wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

Najważniejsze zasady poprawnego tapetowania

Jeżeli decydujemy się na samodzielne tapetowanie, bez pomocy fachowca, aby poprawnie wykonać zadanie powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które będzie pokryte przez wybraną wcześniej tapetę. Po pierwsze sprawdźmy najpierw jakość powierzchni na jakiej będziemy pracować. Jeżeli wygląda w porządku to mamy szczęście, w przypadku jakichkolwiek dziur należy je niezwłocznie zagipsować, a po jej wyschnięciu delikatnie przetrzeć papierem ściernym, by wyrównać wszelkie ewentualne nierówności. Jeżeli mamy doczynienia z podłożem wcześniej nieotynkowanym dla lepszej jakości prac warto jest skorzystać ze specjalistycznych preparatów do zagruntowania ściany, to powinno wystarczyć (oczywiście o ile ściana jest równa) do właściwego położenia tapety. Trochę więcej pracy czeka nas jeżeli mamy doczynienia z płytami gipsowo – kartonowymi (tak zwane suche tynki) tu należy odczekać pewien czas aż wyschną zagruntowane wcześniej przez nas spoiny. Suche należy starannie przeszlifować, potem całość otynkować. Dopiero wtedy nasze podłoże gotowe będzie do klejenia tapety. Wcześniejsze zasady dotyczą nowego podłoża, zupełnie inaczej wygląda postępowanie w przypadku ścian starych malowanych bądź wcześniej już otapetowanych. Jeżeli trafimy na bardzo słaby grunt, kruszący się konieczne jest odpowiednie zagruntowanie poprawiające jakość ściany. W przeciwnym razie tapeta nie będzie wyglądała estetycznie, w najgorszym nawet razie po prostu zacznie odpadać ze ściany. W przypadku nierównego podłoża po jego wcześniejszym zagruntowaniu w celu poprawy trwałości naszego otapetowania warto jest przed doklejeniem tej właściwej zacząć od bezbarwnej, cienkiej tapety stanowiącej pewnego rodzaju podkład. W przypadku gdy mamy ścianę wcześniej malowaną a zamarzyło nam się położenie tapety na ścianę koniecznie trzeba usunąć pozostałości farby, a podłoże zagruntować. Podobnie jest przy starej tapecie. Dokładnie ją usuwamy, po zagruntowaniu podłoża możemy położyć nową. Warto pamiętać, że tapetowanie najlepiej wykonywać jest w pomieszczeniach ani zbyt wychłodzonych ani specjalnie ogrzanych. Optymalna temperatura zawiera się w przedziale 15-18 stopni.

Materiały niezbędne przy tapetowaniu

Zanim przystąpimy do tapetowania warto wcześniej przygotować sobie wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia wszystkich prac. Nie zaszkodzą również te, które może nie są nam całkowicie niezbędne, ale zdecydowanie usprawnią całą naszą pracę. Niezbędne będzie na pewno wiadro do wyrobu kleju. Najlepiej by było ocynkowane lub zwyczajne plastikowe. Drabina lub schodki ułatwią zdecydowanie przyklejanie tapety w górnej części ściany. Bez pędzla do nanoszenia kleju, nożyczek oraz poziomicy lub innego urządzenia pomiarowego nie powinniśmy zaczynać naszej pracy. Przydatne okazać się mogą również: pion sznurkowy, nóż zamiast nożyczek ( łatwiej będzie nam się cięło tapetę na pojedyncze arkusze), ściereczka lub gąbka do usuwania kleju – koniecznie musi być miękka, papier ścierny i inne elementy przydatne do naprawy podłoża. Jeżeli mamy odpowiednio przygotowaną ścianę oraz wszystkie niezbędne narzędzia nie pozostaje nam nic innego jak przystąpienie do położenia wymarzonej tapety.

2 thoughts on “Jak się przygotować do tapetowania ścian?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *